اختلالات روانی ، ماهیچه ای - اسکلتی و تولید مثل ناشی از کار در میان زنان شاغل

 

تاریخچه ، دستاوردهای فعلی و مبانی تحقیقات آینده

 

حمید الماسی

 

کارشناس ایمنی و بهداشت صنعتی

 

 

چکیده مقاله : بر طبق تغییراتی که اخیراً در محیطهای کاری و شرایط اقتصادی بوجود آمده است نسبت زنان شاغل در ژاپن افزایش یافته است . علایم کار زیاد و استرس بر روی زنان شاغل ژاپنی مانند سایر کشورهای صنعتی است ، بجز کشورهایی که در آنها هنوز نظام مردسالاری حاکم است . در این بررسی ما سعی خواهیم کرد با تمرکز بر بهداشت تولید مثل ، اختلالات دستگاه ماهیچه ای – اسکلتی (WMSDs)و اختلالات روانی ، تاریخچه ، دستاوردهای فعلی و مبانی تحقیقات آینده در بهداشت حرفه ای زنان شاغل را شرح دهیم .در بررسی بهداشت تولید مثل بیشتر به عوارض بارداری توجه شده است تا زمان باردار شدن و اخیراً تحقیق بر روی زمان باردار شدن هم به یکی از موضوعات روز تبدیل شده است . تحقیقات آینده نه تنها در طی مدت بارداری و بر روی عوارض ناشی از بارداری بلکه بر روی اختلالات ناشی از بر هم خوردن تعادل هورمونی و یائسگی و شرایط بهداشتی بعد از یائسگی هم انجام می شود . اختلالات (WMSDs) غالباً از نقطه نظر تفاوتهای جنسی و عوامل وابسته آن با هم مقایسه میشوند . در بخش تاریخی تحقیق بهداشت روانی در زنان شاغل ژاپنی ، فشار های روحی – روانی کار بر روی پرستاران بررسی شده است . ما این نتایج را با نتایج حاصله از آخرین تحقیقات در اروپا و آمریکا که تأثیر متقابل فشارهای روحی – روانی کار و مسئولیت خانوادگی زنان را بررسی کرده اند مقایسه میکنیم . پیش بینی وضعیت احتمالی زنان شاغل در ژاپن کار ساده ای نیست ولی در مجموع حمایتهای خانوادگی و بهبود شرایط محیط کار باعث بهبود سطح کیفی و ترویج بهداشت آنان خواهد شد .

 

 

لغات کلیدی : زنان شاغل ،تولید مثل ، دستگاه ماهیچه ای – اسکلتی ، اختلالات روانی ، مباحث تحقیق

 

 

· مقدمه

 

بر طبق مطالعه‏ای که بوسیله آژانس مدیریت و هماهنگی انجام شد ، نسبت زنان شاغل به کل نیروی کار شاغل در سال 2000 برابر با 40% بوده است . اگر منحنی نسبت زنان شاغل را بر حسب سن رسم کنیم ، یک منحنی (M) شکل را نشان میدهد که دارای 2 پیک دز سنین 20 تا 24 سال و 30 تا 34 سال است و یک فرورفتگی در سنین 25 تا 29 سال دارد . با اینکه خیلی از زنان کار خود را به خاطر بچه دار شدن و یا نگهداری از کودک ترک نموده اند با این حال با رواج تحصیلات عالی و ازدواج دیر در بین زنان در سالهای اخیر نسبت زنان شاغل و همچنین سنین 25 تا 29 سال در حال افزایش است .

 

بر طبق نتایج بررسی بر روی زنان شاغل بوسیله وزارت کار مشخص گردید که تعداد زنانی که بخاطر بچه دار شدن یا نگهداری از بچه کار خود را ترک میکنند در حال کاهش است و این انتظار میرود که زنان بیشتری پس از بچه دار شدن به سر کار خود بازگردند . پس از اصلاح قانون برابری فرصتهای شغلی زن و مرد در سال 1998 ، زنان میتوانند در مشاغلی که قبلاً اکثراً توسط مردان انجام میگرفت کار کنند . بعلاوه بعد از لغو قانون حمایت از زنان بوسیله قانون استاندارد کار ، زنان اجازه دارند که اضافه کاری بکنند یا تا دیر وقت کار کنند . با این قوانین آسانگیر برای زنان ، زنان میتوانند به همان سبکی که مردان کار میکنند ، کار کنند .

 

با این حال هنوز هم موانعی بر سر راه زنان شاغل وجود دارد : A) آنها نسبت به مردان مسئولیت بیشتری در زمینه خانه داری دارند ؛ B) نظام قبول نگهداری از بچه ها و والدین سالخورده ؛ C) اکثر زنان شاغل بصورت پاره وقت یا موقت مشغول به کار هستند که این بدین معنی است که سیستم بیمه آنان ضعیف و ناکارآمد است و اختلاف حقوق بین زنان و مردان هنوز هم بسیار زیاد است .

 

در یک چنین اجتماعی که نظام تأمین اجتماعی دارای ضعفهایی است و مردم درباره نقش جنسیت تصورات و عقایدی عمیق و ریشه دار دارند برای زنان شاغل ممکن است سخت باشد که ملزم باشند مانند مردان به کار بپردازند . برای مثال پس از لغو قانون حمایت از زنان ، زنانی که ساعات بسیار طولانی به کار می پرداختند از مشکلات جدی رنج می بردند . آنها ممکن بود فوت کنند از شدت کار طاقت فرسا خودکشی کنند .

 

در این مقاله ما موضوعات مهمی نظیر سلامتی تولید مثل در زنان ، اختلالات دستگاه ماهیچه ای – اسکلتی ناشی از کار (WMSDs) و بهداشت روانی را در ژاپن و کشورهای صنعتی بررسی خواهیم کرد و در مورد موضوعات بررسی های آینده بحث خواهیم کرد .

 

· زنان شاغل و تولید مثل

 

A. تماس با عوامل شیمیایی

 

اختلالات قاعدگی : شکایت داشتن از اختلالات قاعدگی یکی از علائم شایع است . مشخصاتی مانند طول مدت و نظم دوره ، طول مدت و میزان مایع ، قاعدگی دردناک و ناراحتی های دیگر قاعدگی در یک سیکل کامل ماهیانه مورد بررسی قرار گرفته‏اند که آیا به شغل وابسته‏اند یا نه . بر طبق گزارشات قاعدگی تحت تأثیر تماس با عوامل شیمیایی ناشی از کار قرار دارد . تماس شغلی با هورمونهای مصنوعی ، حلالهای آلی ، دی سولفید کربن و تماس با عوامل شیمیایی حالت دهنده مو تغییراتی در سیکل قاعدگی ایجاد می نماید . وقتی فرآورده های prostaglandin (نوعی اسید چرب) افزایش می یابد و در خلال قاعدگی در مخاط غشاء رحم آزاد می شود و باعث افزایش غیر طبیعی فعالیت رحم و کم خونی موضعی و گرفتگی عضلات لگن خاصره و درد در این ناحیه میشود که به آن قاعدگی دردناک می گویند .

 

ممکن است گاهی این درد در نتیجه درد پاها ، کمر درد یا اختلالات گوارشی بوجود بیاید به همین دلیل تشخیص درد به عنوان علائم پیش از قاعدگی مستلزم تعیین زمان محتمل قاعدگی بعدی است که هنوز بوجود نیامده . گزارش در ابتدای قاعدگی بعدی ایجاد اشکال میکند . علائمی که در رابطه با قاعدگی هستند بستگی زیادی به سن ، تعداد زایمانها و وسایل جلوگیری از بارداری و حتی روشهای تحقیقاتی دارند . ارتباط بین قاعدگی دردناک و کار در صنایع پلاستیک فشرده (تقویت شده) ، تماس با جیوه و تولوئن هنوز به طور کامل محرز نشده است . مشخص شده است که قاعدگی دردناک در میان آرایشگران شایع است و بعضی تحقیقات نشان می دهد که رابطه ای بین آرایشگری (کار با ماده آنتی نئو پلاستیک) و بی نظمی در سیکل قاعدگی یا بی نظمی در زمان خونروش وجود دارد .

 

ناباروری : بروز ناباروری بستگی به زمان باردار شدن و توانائی باروری فرد دارد . بر طبق گزارشات تماس با جیوه ، اکسید نیتروژن ، فرمالدئید و حلالهای آلی در زنان شاغل باعث تأخیر در باردار شدن می شود . رابطه بین تماس با حلال های آلی ، گرد و غبار ، حشره کشها ، رنگها و برخی فلزات با بروز ناباروری تأیید شده است .

 

عوارض بارداری : افزایش دفعات سقط جنین در والدینی که در صنایع نساجی و یا صنایعی که با نیمه هادی ها کار می کنند و والدینی که با اتیلن گلیکول و یا حلالهای آلی سر و کار دارند تأیید شده است .در میان زنان شاغل که با حلالهای آلی و حالت دهنده های مو کار میکنند در سنین باروری تعداد جنین ها کاهش می یابد .

 

یائسگی : مطالعاتی در مورد ارتباط بین شغل و دوره یائسگی و علائم آن به ندرت یافت میشود . دوره یائسگی ممکن است با استعمال سیگار و تماس با دی سولفید کربن در ارتباط باشد ...

ادامه دارد