MDF MSDS

 

بخش 1 : شناسایی محصول و شرکت تولید کننده

نام محصول : پنلهای MDF

کاربرد عمومی محصول : ساخت‌وساز , دکورسازی و فرایند مبله‌کردن

 

توضیح محصول : یک پنل از مواد سلولزی ساخته‌شده‌است که از ترکیب رزینهای اوره – فرمالدهید و دیگر مواد افزودنی حاصل گردیده است .

 

نام تجاری :Superior MDF MDF

 

کارخانه : شرکت (SSM) FLAKEBOARD

 

بخش 2 : اطلاعات ترکیبات و مواد متشکله

 

 

جزء درصد وزنی%

 

مواد سلولزی 90-93

 

رزین اوره – فرمالدهیدپلیمریزه شده 8-11

 

فرمالدئید 0.1<0

 

 

اجزاء خطرناک از دید osha

 

فرمالدهید PEL OSHA ACGIH TLV

 

0/75 PPMTWA 3/0 PPm celling

 

0/2 PPM STEL

 

 

گرد و غبار چوب/ فیبر سلولزی 15mg/m3 TWA(TOTAL DUST)

 

(قابل تنفس )0.5 mg/m3 TWA

 

 

چوب نرم و سخت 0/5mg/m3 TLV-TWA 5mg/m3 TWA

 

)به جزسرو قرمز 10mg/m3 STEL(15min) 10mg/m3 STEL(15 min)

 

 

چوب سخت

 

بلوط و راش ) 1. Omg/m3 TWA

 

r سرو قرمز 2. 5mg/m3 TLV-TWA

 

 

بخش سوم : شناسایی خطرات

 

توضیح : MDF از ذرات چوب یا فیبر که توسط رزین اوره – فرمالدئید بهم می‌چسبند , تهیه میشود . این محصول ممکن است کمی ذرات سمی فرمالدهید در شکل گازی منتشر نماید . میزان این انتشار با گذر عمر پنلها کمتر میشود . برش دستی یا مکانیکی یا فرایند سایش روی این محصول , تولید گرد و غبار چوب یا فیبرهای سلولزی مینماید .(MDF)

 

اثرات بالقوه روی سلامتی ( حاد )

 

تنفس :

 

فرمالدهید گازی ممکن است باعث تحریک موقتی بینی و گلو شود . برخی از گزارشات بیان کرده‌اند که فرمالدهید ممکن است باعث حساس شدن سیستم تنفسی گردد از قبیل آسم و اختلالات تنفسی که ممکنه پیش‌رونده باشد .

 

گرد و غبار یا فیبرهای سلولز (MDF) میتواند باعث خشکی بینی , سرفه , سینوزیت و تحریک ریه‌ها و بخش فوقانی سیستم تنفسی , چشم و پوست گردد .تماس مکرر ( حتی زیر 5mg/m3 )با گرد و غبار چوب از قبیــــــــــــــــل

 

Wes+ern Red cedar میتواند باعث پاسخهای آلرژیک سیستم تنفسی و یا درماتیک در برخی افراد حساس گردد..

 

تماس چشمی :

 

فرمالدئیدگازی باعث تحریک موقتی یا سوختگی حساسیتی در چشمها میشود . گرد و غبار چوب یافیبرهای سلولزی (MDF) میتوانند باعث تحریک مکانیکی شوند .

 

تماس پوستی :

 

فرمالدهید و ذرات گوناگون چوب یا فیبرهای سلولزی (MDF ) باعث درماتیتهای آلرژیک در افراد حساس میگردد..

 

خوراکی :

 

در استفاده معمولی , معمولاً رخ نمی‌دهد .

 

اثرات بالقوه روی سلامتی ( مزمن ) : بخش 11 , اطلاعات سم‌شناسی را ببینید .

 

بخش 4 : کمکهای اولیه

 

برای مواجه با ذرات چوب , فیبرهای سلولز یا بخارات فرمالدهید :

تنفس : انتقال به هوای تازه , اگر تحریک و سرفه شدید , یا سختی در تنفس رخ داد به پزشک مراجعه شود .

 

تماس چشمی : لنزهای تماسی را درآورید , چشمها و زیر پلکها را , با حجم زیادی از آب بشویید اگر تحریک وجود داریدبه پزشک مراجعه شود .

 

تماس پوستی : محل را با آب و صابون بشوئید , اگر تحریک یا جوش یا درماتیک به پزشک مراجعه کنید .

 

بخش 5 : مقابله با آتش

 

خطر مقابله با آتش چوب در طبقه A مواد محترقه قرار دارد .

 

نقطه اشتعال : کاربردی ندارد .

 

حدود انفجار : اره کاری , سایش یا ماشین‌کاری روی چوب , گرد و غبار چوب تولید کرده که در صورت تماس با منابع گرمایی خطر انفجار را داراست . 100 درجه سانتی‌کراد بالاترین دما برای تماس مداوم برای چوب بدون ریسک حریق در نظر گرفته شده است . گرد و غبار چوب ممکنه فضای کمتری نیاز داشته باشد . غلظت هوابرد 40 گرم گرد و غبار در متر مکعب اغلب بعنوان کمترین حد انفجار گرد و غبار چوب در نظر گرفته میشود (LEL ) .

 

محصولات محترقه خطرناک : اکسیدکننده‌های حرارتی یا سوختنی , می‌تواند تحریک و پتانسیل فیومهای سمی و گازی شامل منواکسید کربن , آلدهیدها و اسیدهای آلی را داشته‌باشد .

 

دمای خودبخودسوزی : اگر چه در مقالات مختلف , متفاوت است ولی 260-240 درجه سانتی‌گراد پیشنهاد شده است .

 

شعله‌وری چوب : زمانی رخ میدهید که گرمای کافی و اکسیژن کافی در هوا وجود داشته باشد .

 

خاموش کننده ,

 

آب یا دیگر مواد مناسب خاموش کننده برای طبقه A آتش میباشد . بایستی در هدایت جریان مستقیم آب مراقب بود به ویژه گرد و غباری ترکیبی که بسیار خطرناکند اگر داخل هوا پخش شوند بعد از خاموش نمودن آتش گرد و غبار ترکیبات مرطوب را به فضای باز منتقل نمود.

 

بخش 6 : معیارهای انتشار تصادفی

 

ریخته‌شدن روی زمین : در مورد این محصول کارردی ندارد , در هر صورت اگر ذرات آن روی زمین ریخت توسط مکنده‌ها آنرا تمیز نمائید تا ذرات هوابرد ان تشکیل نشوند .

 

ریخته شدن در آب : در مورد این محصول کاربردی ندارد .

 

بخش 7 : حمل و نقل و نگهداری ( انبارش )

 

حمل و نقل : هنگام حمل محموله‌های بزرگ از وسایل ایمنی حمل و نقل استفاده کنید . هنگام حمل ورقه‌های MDF دستکش مناسب برای کاهش ریسک برش و خراشیدگی دست بپوشید .

 

انبارش : :‌تهویه مناسب فراهم کنید برای جلوگیری از احتمال تجمع گاز فرمالدهید , بویژه زمانی که دما بالاست از انبار کردن در مکانهای رطوبتی و گرم پرهیز کنید. محصولات چوبی نبایستی در جایی که مواجه با آب وجود دارد نگهداری شود . محصولات چوبی قابل اشتعالند بنابراین نبایستی در محلی که دمای آن بیشتر از دمای خودبخودسوزی است نگهداری شود. . اسپری آب ممکنه برای کاهش گرد و غبار چوب تولیدی توسط اره کردن بریدن یا ماشینکاری برای کاهش شعله‌وری یا پخش گرد و غبار هوا مورد استفاده قرار گیرد .

 

بخش 8 : کنترلهای مواجه / حفاظت فردی

 

کنترلهای مهندسی , اره‌کاری خراشیدن یا کار روی محصولات چوبی امکان ایجاد گرد و غبار چوب و یا فیبرهای سلولزی (MDF) یا بخارات MDF را دارد .

 

گرد و غبار چوب : مجهز به پتانسیل انفجار و گرد و غبار چوب یا فیبرهای سلولزی میشود هنگامیکه در هوا معلق باشند . باید احتیاط شود تا جرقه یا دیگر منابع شعله در تجهیزات تهویه وجود نداشته باشد . استفاده از موتور سراسر پوشیده و محصور پیشنهاد میشود .مکش موضعی را طبق نیازمندیهای osha برای فرمالیدهید و ذرات چوب فراهم کنید . هنگام تمیز کردن ذرات چوب تولید ذرات هوابرد چوب را کاهش دهید و از تماس با منابع حرارتی اجتناب شود .

 

حفاظت تنفسی : از اسپراتورهای مورد تائید NIOSH یا MSHA برای فرمالدهید و ذرات چوب استفاده کنید.

 

حفاظت چشمی : از گوگلها یا عینک با حفاظ کناری هنگام اره‌کاری یا خراش چوب استفاده کنید .

 

حفاظت پوستی : دیگر حفاظتها از قبیل دستکش ‌ها و جلیقه‌ها میتواند تماس پوستی را کاهش داد و از برش و خراش جلوگیری کند .

 

بخش 9 : خصوصیات فیزیکی و شیمیایی

 

رنگ به خصوصیات چوب بستگی دارد

 

- نقطه جوش جامد : حالت فیزیکی

 

- نقطه انجماد کاربرد ندارد : ویسکوزیتی

 

- میزان بخار شدن ----- : PH

 

- نقطه ذوب ----- : فشار بخار

 

غیرقابل حل - حلالیت در آب ----- : چگالی بخار

 

10 معمولاً - جرم مخصوص

 

بخش 10 : پایداری و واکنش پذیری

 

پایداری : در حالت عادی پایدار

وضعیت هاییکه بایستی اجتناب شود : گرد و غبار تولید شده از برش یا ماشینکاری بی‌نهایت آتش‌گیر است , در محلی سرد و دور از منابع حریق نگهداری شود. ناسازگاری ( موادی که بایستی اجتناب شود ) مواد اکسید کننده ,‌اسیدهای قوی و روغنهای خشک کننده .

خطرات محصولات تجزیه شده ‌: تجزیه حرارتی یا حرارت یا سوختن چوب میتواند تولیدمینومهای سمی و تحریک کننده دارای مونوکسید کربن , سیانید هیدروژن , هیدروکربنهای آروماتیک چند هسته‌ای , آلدهیدها و اسیدهای آلی تولید کند .

 

خطرات ناشی از پلیمرزاسیون رخ نخواهد داد.

 

بخش 11 : اطلاعات سم‌شناسی

 

گرد و غبار چوب : گرد و غبار چوب تولیدی از اره‌کاری , خراش یا ماشین‌کاری این محصول ممکنه باعث خشکی بینی , تحریک , سرفه و سینوزیت گردد.. گرد و غبار چوب بعنوان عاملی بالقوه برای سرطان توسط osha یا NTP مورد توجه قرار گرفته است . IARC گرد و غبار چوب را به عنوان یک ماده سرطان‌زا برای انسان(گروه 1)طبقه‌بندی کرده است . این طبقه‌یندی برپایه ارزیابی مقدماتی IARN از افزایش یک نوع آدنوکارسینوم حفرات بینی و سینوسهای پارانازال در مواجه با گرد و غبار چوب است .

IARC شواهد کافی برای همراه بودن سرطان اروفارنکن ,‌هایپوفارنکس ,‌ریه ,‌ سیستم لنفاوی و هماتوپوتیک , stomaeh , کولون یا مقعد با گردو غبارچوب یاقت نکرد .

 

فرمالیدهید : مواجه با فرمالیدهید گازی ممکن است باعث تحریک موقتی بینی و گلو , همچنین منجر به اختلالات تنفسی میشود , اگرچه در مرور دقیق مطالعات مربوط به حساسیت و تنفس فرمالدهید از نقطه‌نظر مواجه شغلی ,‌مواجه با غلظت 3/0 PPM دیده شده نمی‌تواند تولید تحریک نماید . با ملاحظه اختلال تنفسی مطالعات در خصوص آستانه برای اثرات ریوی فرض طولانی مدت بین 4/0 و 3پی‌پی‌ام برای بیماریهای انسدادی 3 در 2 پی‌پی‌ام رخ میدهد . اختلال تنفسی پیش از وقوع ممکنه بوسیله مواجه بیشتر شود . ( پیشروی کند ) مؤسسه بین‌المللی سرطان (NCI) یک مطالعه اپیدرولوژیک را از کارگران صنعتی مواجه با فرمالدهید (منتشر شده در سال 1986) انجام داده است . NCI نتیجه گرفت که اطلاعات فراهم شده شواهد کمی است که مرگ در اثر سرطان همراه با مواجه فرمالیدهید را در مواجه کارگران تحت مطالعه نشان داده است در مطالعه روی حیوانات , رت و موش با مقادیر زیادی فرمالیدهید مواجه شدند (+14) ppm) سرطان بینی بطور همزمان این میزان تماس بیشتر از آن است که در محیطهای کاری دیده میشود .فرمالیدهید توسط IARC به عنوان ماده‌ای که احتمال سرطانزایی برای انسان دارد طبقه‌یندی شده‌است ( گروه 2 ). برنامه سم‌شناسی بین‌المللی ( NTP) نیز فرمالدهید را در گزارش سالانه خود سرطانزا معرفی نموده‌است . osha این ماده را بعنوان عامل بالقوه در سرطانزایی برای مواجه بیشتر از 5/0 پی‌پی‌ام معین نموده است .

بخش 12 : ملاحظات و دفع مواد زائد

این محصول قابل بازیافت است . این محصول به عنوان زباله خطرناک تلقی نمی‌گردد.

لینک انگلیسی مطلب