عنوان : ثبت روز ( ایمنی و بهداشت حرفه ای ) در تقویم جمهوری اسلامی ایران .

 

نویسنده : رسول فتاحی پور .

 

ارایه سیاست ها و برنامه های مناسب ملی جهت ارتقاء رشد یک فرهنگ امری بدیهی است . دبیر کل ILO در این باره می گوید :(( نباید تصور کنیم که حادثه و بیماری جزو لاینفک زندگی محسوب می شود می توان از بروز مرگ ها حوادث با ارائه سیاست ها و برنامه های مناسب ملی جهت سالم تر و امن تر ساختن محیط های کاری برای همگان از این برنامه وسیاست ها حمایت کنیم .

 

سازمان بین المللی کار جزوه ای منتشر کرده است . در این جزوه آمده است ضرر اقتصادی ناشی از شرایط نا مناسب کاری سالانه بالغ بر 25/1 تریلیون دلار آمریکا می شود .

 

آمارهای سازمان های بین المللی کار میگوید حوادث و بیماری های مرتبط با محیط کار سالانه دو میلیون نفر در جهان را به کام مرگ می فرستد و ضرر های اقتصادی معادل 000،250،7 میلیون دلار ،25،1 تریلیون دلار آمریکا به بار می آورد . برنامه های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت این روز شامل برگزاری سمپوزیومی در لیما ، پایتخت پرو ، انجام فعالیت هایی توسط کنگره اتحادیه کارگری انگلستان برنامه مشترک سازمان بین المللی کار و موسسه بهداشت و ایمنی شغل و محیط زیست کارگران آسیا و بانکوک پایتخت تایلند و برگزاری مراسمی در سائوپولوی برزیل به منظور تاکید بر ارزش جلوگیری از بروز حوادث و بیماری ها در محیط کار است .

 

سازمان بین المللی کار می گوید برآورد این سازمان بر اساس محاسبه است که مشخص می کند ضرر حوادث و بیماری های مرتبط با محیط کار سالانه حدود 4 درصد تولید ناخالص داخلی در سطح جهان می باشد .

 

هر روز حدود 5000 یا سالانه 2 میلیون نفر در اثر بیماری ها و حوادث مرتبط با محیط جان خود را از دست می دهند . بعلاوه هر سال برای کارگران سراسر جهان 270 میلیون حادثه شغلی روی می دهدکه 355 هزار مورد آن منجر به مرگ می شود و 160 میلیون مورد آن بیماری های شغلی است و البته هر سال حدود 12 هزار کودک کارگر بی گناه در اثر حوادث ناشی از کار به کام مرگ می روند .

 

مزایا و منافع روند پیشگیری از حادثه و بیماری های شغلی و نیز بهبود عملکرد تجاری ناشی از پیشگیری ثابت شده است .

 

نامگذاری روز ( ایمنی و بهداشت حرفه ای ) در تقویم ایران با هدف همسویی و تمرکز سیاست ها ، برنامه ها و همایش های ایمنی محیط کار در این روز می تواند نقطه عطفی در سالها تلاش برای شناساندن نقش بهداشت حرفه ای و ارتقاء فرهنگ ایمنی کشور باشد .

 

 

روز های پیشنهادی :

 

28 آوریل : روز جهانی ایمنی و بهداشت محیط کار . ( در تقویم ایران نیست )

 

1 می : روز جهانی کار و کارگر ( در تقویم ایران وجود دارد و می تواند پیوست شود )

 

6 آوریل : روز جهانی بهداشت . (22فروردین از هفته سلامت به نام روز بهداشت حرفه ای )

 

 

هدف :

 

1- معرفی ایران در مجامع بین المللی به عنوان حامی توسعه پایدار در احیای حقوق کارگر و ایمنی محیط کار .

 

2- همسویی و تمرکز سیاست ها و برنامه های بهداشت حرفه ای در این روز با برنامه های ایمنی کار و کارگری.

 

3- معرفی نقش بهداشت حرفه ای به عنوان حامی کارگران و ایمنی محیط کار .

 

4- شناساندن و تمییز گرایش بهداشت حرفه ای با سایر گرایش های بهداشت در افکار عمومی .

 

5 - ارج نهادن به حقوق کارگر در جامعه با رشد فرهنگ ایمنی توسط بهداشت حرفه ای .

 

6 ارتقاء فرهنگ ایمنی کشور ، کاهش آمار حوادث و در نتیجه افزایش بهره وری .

 

لطفا پیشنهادات و نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 

 

 

منبع :

 

بخش خبر سازمان بین المللی کار 24 آوریل 2003 .

 

جلد 1 کتاب دایره المعارف ایمنی و بهداشت کار

 

 

پی نوشت : رسول فتاحی پور کارشناس بهداشت حرفه ای و مخترع سیستم شناسایی حریق از راه دور ، عینک مخصوص فتوکپی و کلاه ایمنی ویژه موتور سواران و اختراع های مختلف می باشد.