صنعت خودورسازی با ویژگی های خاص خود موضوعات و مباحث گسترده ای از دانش ارگونومی را به خود اختصاص داده است. از دیدگاه ارگونومی بخش مونتاژ صنعت خودروسازی در سطح دنیا به عنوان بخشی شاخص، متنوع و گسترده تلقی می شود و موضوعات متنوع و مختلفی در این بخش قابل بررسی می باشد. سرعت خط تولید، سایکل تایم هر فرایند، فضای ایستگاه کار، حرکات تکراری، انجام کارها در وضعیتهای بدنی نادرست، بالانس مهندسی، چرخش شغلی، بلند کردن بار، حمل و نگهداری اشیاء سنگین، کنترل روی کار، اعمال نیرو، ایستادن طولانی مدت و ... از فاکتورهای مهمی هستند که وقتی به طور همزمان و توام و به شکل غیر ارگونومیک در کنار هم قرار می گیرند پتانسیل بروز عوارض اسکلتی- عضلانی را افزایش می دهند.

با توجه به اهمیت موضوع و کمبود مطالب به زبان فارسی در زمینه "ارگونومی در صنعت خودروسازی" و با در نظر گرفتن استانداردهای ارگونومیکی شرکت خودروسازی رنو فرانسه کتاب حاضر گرد آوری و ترجمه شد و با حمایت مالی و معنوی شرکت پارس خودرو (مدیریت ایمنی و بهداشت) به چاپ رسید.

از اطلاعات موجود در این کتاب می توان جهت طراحی، اجرا و بهسازی شرایط ارگونومیکی ایستگاه‌های کاری شرکتهای خودروسازی استفاده نمود، همچنین این کتاب با ارائه مثالهای عینی به همراه تصاویر واقعی از ایستگاه های کاری می تواند یک راهنمای خوب برای مهندسین و سرپرستان جهت ارائه کایزن در ایستگاه کاری به منظور بهسازی ارگونومیکی ایستگاه باشد.

سعی بر آن بوده که در تدوین این کتاب از تکرار مکررات و بیان اصول اولیه و تعاریف ارگونومی پرهیز شود و اطلاعات به صورت کاملاً تخصصی در سه فصل "ارگونومی بدنه سازی" ، "ارگونومی تولید" و "ارگونومی لجستیک" در اختیار متخصصین محترم قرار گیرد. به این امید که کتاب حاضر بتواند برای مهندسین بهداشت حرفه ای، مهندسین صنایع، طراحان صنعتی، مدیران، رؤسا، کارشناسان و سرپرستان تولید و لجستیک مفید واقع شود.  

 

جهت تهیه این کتاب می توانید با واریز مبلغ آن به حساب دو ممیز سه نزد بانک ملت شعبه پارس خودرو و با در دست داشتن فیش واریز شده به روابط عمومی پارس خودرو و یا مدیریت ایمنی و بهداشت این شرکت مراجعه و کتاب را تهیه فرمائید. قیمت کتاب به ازای هر جلد سه هزار و پانصد تومان می باشد. لازم به ذکر است که این کتاب به صورت رنگی بوده و دارای تصاویری از ایستگاه های کاری ارگونومیک در شرکت های خودروسازی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 48913435 در تهران با اینجانب تماس بگیرید.

با تشکر قاسم طوری