مواد شیمیایی 'احتمالا باروری را کاهش می دهد'

آنها متوجه شدند که زنانی که میزان مواد شیمیایی فلوئورین دار خونشان بیشتر بود احتمال این که برای باردار شدن بیش از یک سال انتظار کشیده باشند یا به باروری آزمایشگاهی (آی وی اف) متوسل شده باشند، بیشتر از زنانی بوده که پی اف سی کمتری در خونشان مشاهده شده بود.

دکتر چونیوآن فی، یکی از محققان دانشگاه یو سی ال ای، می گوید که تحقیقات قبلی نشان داده بود که مواد شیمیایی پی اف سی ممکن است در رشد جنین اخلال ایجاد کند.

خانم دکتر فی گفت چرخه قائدگی در زنانی که بیشتر در معرض مواد پی اف سی بوده اند نامنظم تر بوده که ممکن است به این معنی باشد که اخلال در ترشح هورمون ها باعث این بی نظمی شده باشد.

تونی رادرفورت، رئیس جامعه باروری بریتانیا، گفت: "این مطالعه تاکیدی است بر اهمیت هشیار بودن زنان و مردان در مورد عوامل محیطی که ممکن است تاثیر سو بر باروری داشته باشد."

در سال های اخیر تحقیقات زیادی در باره تاثیر مواد شیمیایی بر رشد جنین ها، نوزادان و کودکان پسر و دختر انجام گرفته است که نتیجه بسیاری از آنها گرچه صد در صد قطعی نبوده، دست کم نگران کننده بوده است.

از جمله محققان اسکاتلندی تابستان سال گذشته اعلام کردند پسرهایی که در مرحله جنینی 8 تا 12 هفتگی هستند و در معرض مواد شیمیایی به کار برده شده در مواد آرایشی قرار می گیرند ممکن است در آینده با ناباروری مواجه شوند.

منبع BBC

/ 2 نظر / 6 بازدید
کاوه

سلام خوب هستین؟ وبلاگتون حاوی مطالب متنوعی هست مایل به تبادل لینک با شما هستیم؟؟

Red eye NewYork

سلام .دوست عزیز.من مدیر سایت پروژه های بهداشت حرفه ای هستم.به این وسیله ازتون دعوت میکنم که به سایت من بیاید و با آخرین محصول من در رابطه با بهداشت حرفه ای که یک DVD مالتی مدیا هست اشنا بشید.خیلی ممنون