روزانه ۵ کارگر در ایران کشته می‌شوند

به گزارش خبرنگار ایلنا، سازمان پزشکی قانونی در روز ۲۷ آذرماه جاری، از کشته شدن یک هزار و ۱۰۱ نفر در جریان حوادث کار در هفت ماه نخست سال ۹۱ خبر داده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته ‌است.
براساس رتبه بندی سازمان پزشکی قانونی، سقوط از بلندی با ۴۵۶ قربانی، اصابت اجسام سخت با ۲۳۶ قربانی، برق‌گرفتگی با ۱۷۳ قربانی و سوختگی و کمبود اکسیژن به ترتیب با ۶۴ و ۳۲ قربانی به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم مرگ آور‌ترین حوادث حین کار را به خود اختصاص داده‌اند.
آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی و یک محاسبهٔ سر انگشتی به ما نشان می‌دهد که روزانه ۵ کارگر، جان خود را در حوادث حین کار از دست می‌دهند. از این میان، روزانه ۲ کارگر تنها به دلیل سقوط از بلندی، یک کارگر روزانه بر اثر اصابت جسم سخت و ۲ کارگر دیگر به دلایل مختلف از جمله برق‌گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن و... جان می‌بازند.
/ 4 نظر / 49 بازدید
درخشان

سلام استاد.بااین حساب بایدرومسائل ایمنی مربوط به کاردرارتفاعات بیشترپرداخته شودومقررات سخت تری دراین زمینه گذاشته شودوالزامات مربوط به آن بیشترموردتوجه قراربگیرد.

پایگاه اینترنتی ایمنی

نمونه برداری از هوا در موقعیت های شغلی بر اساس روش های مرجع سوی سازمان های ASTM,NIOSH, OSHA انجام می شود. روش های پیشنهادی با بهره گیری از وسایل نمونه برداری و تجزیه دستگاهی مختلف قادر به نمونه برداری و تعیین مقدار یک یا گروه خاصی از آلاینده ها در غلظت هایی کمتر از حدود مجاز توصیه شده می باشند. در این میان، نوع  روش تجزیه از اهمیت بالایی در امکان پذیری انجام نمونه برداری و برآورد هزینه های بعدی دارد. پایگاه اینترنتی ایمنی با بهره گیری از منابع معتبر اقدام به ایجاد "بانک اطلاعاتی روشهای نمونه برداری از هوا در محیط های شغلی " نموده است. در این بانک اطلاعاتی تمامی روش های نمونه برداری و تجزیه ای انتشار یافته همراه با روش تجزیه ارائه شده تا مبنای مناسبی جهت انتخاب سریع روش نمونه برداری فراهم شود. پس از انتخاب روش مناسب بر اساس تجهیزات آنالیز دستگاهی موجود، می توان با مراجعه به شماره روش توصیه شده در تارنمای سازمان مرجع به جزئیات روش نمونه برداری دست یافت. در حال حاضر بیش از 3000 رکورد به صورت طبقه بندی الفبایی و با امکان جستجوی سریع در بانک مذکور ثبت شده است.  پایگاه اینترنتی ایمنی ضمن تشکر

دانشجو

سلام... خدا قوت.... می خواستم بپرسم که بهداشت حرفه ای هم می تونه ارشد سم شناسی شرکت کنه؟ تشکر

یک درصد هم بگذاریم برای عدم رضایت کارگران از موقعیت کاری شان..بی اغراق شصت در صد کارگر جامعه چون شرایط کار دلخواه محیا نیست اجباری تن به این نوع کار داده و این بالطبع روی کارکردشان تاثیر مستقیم می گذارد همچنین سلامت جسم وجان شان...