کنترل صدا در ماشین های اره فلزات

کنترل صدا در ماشین های اره فلزات

 

سارا لاهیجانی خسروشاهی

 

کارشناس ارشد ایمنی و بهداشت صنعتی

 

 

مقدمه :

 

 

این اطلاعات با همکاری کاربران و تهیه کنندگان / سازندگان ماشینهای اره فلزی برای کاهش مواجهه کارگران با صدا فراهم شده است . استفاده کنندگان این ماشینها ممکن است به بعضی همکاریهای خاص در خصوص کنترل صدا نیاز داشته باشند .

 

مشکل

 

اره فلزی دایره ای ، خصوصا" آنهایی که با سرعتهای بالا کار می کنند و فلزات غیر آهنی نظیر آلومینیوم را می برند صدای زیادی را تولید می کنند . این صداها به طور مشخصی می توانند از 100db تجاوز کنند .

 

اره های با سرعت زیاد ، عموما" برای بریدن طولی از فلزبه مقدار زیادی و کارهای mitre-cutting از این ماشینها استفاده می شود ، و تنوع زیادی در کار دارند ، بعنوان مثال در تولید میله ، نوار فلزی ، قالب زدن مواد ، و با عمومیت کمتری ، از آنها برای بریدن قسمتهای سبکتر فولاد استفاده می شود .

 

چرخش آزاد اره در هوا می تواند صدای حدود 90-95db ایجاد کند . پریودهای چرخیدن آزاد اره می تواند اثر مهمی روی مواجهه روزانه اوپراتور اره با صدا داشته باشند .

 

 

منابع صدا :

 

صدای ناشی از چرخش آزاد تیغه اره که عموما" با اختلال در هوای اطراف تیغه ایجاد می شود . ( صدایی مثل خش خش ) . وقتیکه فرکانس چرخش اره با فرکانس تشدید تیغه یکی می شود صدا تقویت شده و صدایی با شدت زیاد شبیه صوت زدن ایجاد می کند .

 

صدای ناشی از بریدن : در اثربرخورد شدید بین تیغه اره و قطعه کار ؛

 

صدای ارتعاش قطعه کار و تیغه که بستگی به میزان خوراک دادن به تیغه دارد . ( وقتی رزونانس رخ می دهد صدایی شبیه زنگ اخبار ایجاد می کند .)

 

 

وظایف سازندگان و تهیه کنندگان :

 

قوانین ( ایمنی ) تولید ماشین 1992 تهیه کنندگان ماشین آلات را ( که ممکن است سازندگان آن نیز باشند ) به انجام اندازه گیری برای کاهش ریسک ناشی از صدا ملزم می کند .

 

کنترل صدا در منبع بوسیله راههای مهندسی اختیاری می باشد و عموما" بهتر است در مرحله طراحی از طریق توجه به مکانیسمهای تولید صدا انجام شوند . تعدادی از سازندگان ماشینهای با دیواره های کامل اکوستیک تولید می کنند. ( عموما" ماشینهای کاملا" اتوماتیک هستند ) . همچنین سازندگان/تهیه کنندگان به فراهم نمودن اطلاعات درباره انتشار صوت و اندازه گیری مطابق استانداردهای مربوطه ملزم می شوند .

 

 

وظایف استفاده کنندگان از ماشین :

 

قانون صدا در قوانین کار 1989 کارفرمایانی را که از وسایل و فرآیندهایی که تولید صدا می کنند ، استفاده می کنند را ملزم به پیشگیری از صدمه شنوایی کارگرانشان می کند . قانون 6 ملزم می کند که ریسک صدمه شنوائی تا پایینترین سطح قابل اجرا کاهش داده شود .( اگر سطح مواجه روزانه پرستل با صدا بیش از 90db می باشد) . کاهش ریسک باید بیشتر بوسیله کنترلهای مهندسی انجام شود نسبت به اینکه از حفاظهای شنوایی استفاده شود . به معنی دیگر ، استفاده کنندگان از اره های فلزی باید یکی از کنترلهای مهندسی توضیح داده شده در این مقاله یا یکی دیگر از راههای مناسب را که بطور معقول قابل اجرا است را انجام دهند .

 

 

خریداری ماشینهای جدید :

 

خریداران باید در هنگام انتخاب ( به منظور خریداری ماشینهای آرامتر از ابتدا ) از اطلاعاتی که از طرف سازندگان در خصوص صدای ماشین ارائه می شود استفاده کنند و همچنین توصیه های بیشتر از سازندگان در خصوص کنترل اضافی صدا ( مثل عایق نمودن ، شرایط کار کردن و ... ) می تواند مفید باشد .

 

 

برای اره های موجود ، جائیکه بطور معقول قابل اجرا می باشد ، باید مراحل کاهش صدا در منبع انجام شوند .متدهای عملی کاهش صدا به عنوان قسمتی از ارزیابی صدا ( که قانون صدا در قوانین کار ملزم می کند ) دیده شود . با ارزیابی دقیق سطح صدا در هر سیکل کاری مثل بارگیری ، خوراک دادن ، بریدن و ... منابع صوتی غالب می توانند شناسایی شوند . این اطلاعات سپس می توانند برای کمک در انتخاب مناسبترین تکنیکهای کاهش صدا استفاده شوند . تمام روشهای گفته شده ممکن است به تنهایی صدا را کاهش دهند و یا ممکن است به ترکیب چند روش نیاز باشد .

 

تعدادی از روشهای کاربردی کاهش صدا عبارتند از :

 

تیغه های اره را برای کار مورد نظر ، درست انتخاب کنید .

 

تیغه ها را به منظور حفظ عملکرد بهینه اره ، تیز نگهدارید .

 

گیره مناسبی را برای قطعه کار جهت کاهش انتشار صدا فراهم کنید . ممکن است گیره های اضافی استفاده شوند ، مثل گیره های ضامندار که بطور مناسبی جاگذاری می شوند که مجهز به لائی یا بالشتکهایی هستند که برای خفه کردن انتشار ارتعاش و پیشگیری از صدمه به قطعه کار بکار برده می شوند .

 

عدم تعادل محوری و جانبی که در طی پیچ خوردن احتمالی بوجود می آید را کاهش دهید .

 

از تیغه های اره میرا شده استفاده کنید . ( توصیه سازنده اره را دنبال کنید .)

 

مواد جذب کننده صدا/ارتعاش را روی سطح میز تغذیه دهنده استفاده کنید .

 

بدنه ماشین را با استفاده ار ترکیبات خفه کننده مناسب ، میرا کنید .

 

محیطی که عمل بریدن در آن انجام می شود را با استفاده از مواد مناسب جاذب صوت محصور یا نسبتا" محصور کنید .

 

هنگامیکه به اره نیاز ندارید آنرا خاموش کنید .

 

اره را در اتاق جدایی ( برای محدود کردن مواجه صدا با کارگران دیگر ) قرار دهید .

 

 

میرا کردن تیغه اره :

 

تیغه های میرا شده می توانند بطور قابل توجهی صدا را کاهش دهند ، مخصوصا" برای آن تیغه هایی که در حال چرخش آزاد رزونانس ایجاد می کنند . متدهای مختلف میرا کردن با درجات مختلفی از موفقیت امتحان شده اند . این تیغه ها انواع زیر را شامل می شوند : تیغه های متورق شده ، ورقها یا دیسکهای میرا شده ، تیغه هایی که در آنها بوسیله لیزر شکافهای کوچکی شبیه s ایجاد شده ، بعنوان مثال روی یک اره یک فوم مناسب می تواند در داخل حفاظ موجود در نوک اره برای جذب صدا اضافه شود که در زمان یکسان یک اثر خفه کنندگی را روی تیغه اره ایجاد می کند .

 

در مجموع پیشگویی میزان کاهش صدا با استفاده از این روش مشکل است اما در بعضی کارهای خاص تا بیش 6db کاهش صدا مشاهده شده است . این بهبود ممکن است در تیغه های جدید و یا تیغه هایی که برای پرداخت فرستاده می شوند ، دیده شود .

 

نگهداری :

 

کنترلهای انجام شده برای کاهش صدا باید در بازرسی های دوره ای سنجش شوند و لازمست بازرسی انجام شود برای کسب اطمینان از اینکه کنترلها بطور مداوم موثر می باشند .

 

 

آموزش :

 

قانون صدا در قوانین کار ، کارفرمایان را به ارائه اطلاعات ، دستورالعملها و آموزش مناسب کارگران ملزم می کند .

/ 6 نظر / 40 بازدید
arash ajam

سلام وبلاگ جالبی داری اگه می شه یک سربهوبلاگ من بزن منون میشم نظر یادت نره بای

مهدي

سلام انجمن گفتگو در ارتباط با مسائل مختلف ایجاد شده است. در ضمن اگه جای موضوعی خالیه, بگید تا ایجاد بشه. امیدوارم با فعالیتتون بتونیم این انجمن رو در موضوعات مختلف گسترش بدیم. www.forum.porforoush.com info@porforoush.com

سارا

با سلام خدمت مدیر وب سایت وبلاگتونو دیدم مطالب خوب و جالبی نوشتین: خوبه نشون میده که برای بهبود هر چه بهتر وبتون دارین زحمت میکشین من مدیر سایت بازار روز هستم سایت Www.BazareRoz.Com مدتی هست که شروع به کار کرده برای همین منظور خواهشی که از شما داشتم اینه که اگه زحمتی نباشه برای حمایت از ما لینک سایت ما رو در وبلاگتون بگذارید لینک به لینک تبادل لینک عنوان لینک >> یه سر اینجا بزن << و از سایت بازار روز دیدن فرمایید کار اصلی سایت ما فروش صنایع دستی " نرم افزار" پزشکی " ورزشی و لوازم مایحتاج زندگی و..... به صورت آنلاین در سراسر کشور با آرزوی موفقییت برای شما بازم بهتون سر میزنیم ما هر روز آنلاین هستیم

ايمان

سلام وبلاگ غربت بروز شد: آري موج ها، چنين است: آن موج كه بلند تر است به صخره شكسته تر مي شود

مهدی

باتشکر از زحمتی که تقبل می فرواييد برای قابل استفاده تر شدن مطالب عرض می کنم که معلوم است اين مطلب ترجمه ای می باشد که خوب ويرايش نشده است ازطرفی انتظار مي رود مطلب کاربردی تر ارايه شود مثلا تکنيکهای کنترلی بهتر بيان می شدند يا با شکل چون نحوه بيان فعلی چندان گويا نيست .