روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای

عنوان : ثبت روز ( ایمنی و بهداشت حرفه ای ) در تقویم جمهوری اسلامیایران .

 

نویسنده :رسول فتاحی پور .

 

ارایه سیاست ها و برنامه های مناسب ملی جهت ارتقاء رشد یک فرهنگ امری بدیهی است . دبیر کل ILO در این باره می گوید :(( نباید تصور کنیم که حادثه و بیماری جزو لاینفک زندگی محسوب می شود می توان از بروز مرگ ها حوادث با ارائه سیاست ها و برنامه های مناسب ملی جهت سالم تر و امن تر ساختن محیط های کاری برای همگان از این برنامه وسیاست ها حمایت کنیم .

 

سازمان بین المللی کار جزوه ای منتشر کرده است . در این جزوه آمده است ضرر اقتصادی ناشی از شرایط نا مناسب کاری سالانه بالغ بر 25/1 تریلیون دلار آمریکا می شود .

 

آمارهای سازمان های بین المللی کار میگوید حوادث و بیماری های مرتبط با محیط کار سالانه دو میلیون نفر در جهان را به کام مرگ می فرستد و ضرر های اقتصادی معادل 000،250،7 میلیون دلار ،25،1 تریلیون دلار آمریکا به بار می آورد . برنامه های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت این روز شامل برگزاری سمپوزیومی در لیما ، پایتخت پرو ، انجام فعالیت هایی توسط کنگره اتحادیه کارگری انگلستان برنامه مشترک سازمان بین المللی کار و موسسه بهداشت و ایمنی شغل و محیط زیست کارگران آسیا و بانکوک پایتخت تایلند و برگزاری مراسمی در سائوپولوی برزیل به منظور تاکید بر ارزش جلوگیری از بروز حوادث و بیماری ها در محیط کار است .

 

سازمان بین المللی کار می گوید برآورد این سازمان بر اساس محاسبه است که مشخص می کند ضرر حوادث و بیماری های مرتبط با محیط کار سالانه حدود 4درصد تولید ناخالص داخلی در سطح جهان می باشد .

 

هر روز حدود 5000 یا سالانه 2 میلیون نفر در اثر بیماری ها و حوادث مرتبط با محیط جان خود را از دست می دهند . بعلاوه هر سال برای کارگران سراسر جهان 270 میلیون حادثه شغلی روی می دهدکه 355 هزار مورد آن منجر به مرگ می شود و 160 میلیون مورد آن بیماری های شغلی است و البته هر سال حدود 12 هزار کودک کارگر بی گناه در اثر حوادث ناشی از کار به کام مرگمی روند .

 

مزایا و منافع روند پیشگیری از حادثه و بیماری های شغلی و نیز بهبود عملکرد تجاری ناشی از پیشگیری ثابت شده است .

 

نامگذاری روز ( ایمنی و بهداشت حرفه ای ) در تقویم ایران با هدف همسویی و تمرکز سیاست ها ، برنامه ها و همایش های ایمنی محیط کار در این روز می تواند نقطه عطفی در سالها تلاش برای شناساندن نقش بهداشت حرفه ای و ارتقاء فرهنگ ایمنی کشور باشد .

 

 

روز های پیشنهادی :

 

28آوریل : روز جهانی ایمنی و بهداشت محیط کار . ( در تقویم ایران نیست )

 

1 می : روز جهانی کار و کارگر ( در تقویم ایران وجود دارد و می تواند پیوست شود )

 

6 آوریل : روز جهانی بهداشت . (22فروردین از هفته سلامت به نام روز بهداشت حرفه ای )

 

 

هدف :

 

1-معرفی ایران در مجامع بین المللی به عنوان حامی توسعه پایدار در احیای حقوق کارگر و ایمنی محیط کار .

 

2-همسویی و تمرکز سیاست ها و برنامه های بهداشت حرفه ای در این روز با برنامه های ایمنی کار و کارگری.

 

3-معرفی نقش بهداشت حرفه ای به عنوان حامی کارگران و ایمنی محیط کار .

 

4-شناساندن و تمییز گرایش بهداشت حرفه ای با سایر گرایش های بهداشت در افکار عمومی .

 

5 - ارج نهادن به حقوق کارگر در جامعه با رشد فرهنگ ایمنی توسط بهداشت حرفه ای .

 

6 ارتقاء فرهنگ ایمنی کشور ، کاهش آمار حوادث و در نتیجه افزایش بهره وری .

 

لطفا پیشنهادات و نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 

 

 

منبع :

 

بخش خبر سازمان بین المللی کار 24 آوریل 2003 .

 

جلد 1 کتاب دایره المعارف ایمنی و بهداشت کار

 

 

پی نوشت : رسول فتاحی پور کارشناس بهداشت حرفه ای و مخترع سیستم شناسایی حریق از راه دور ، عینک مخصوص فتوکپی و کلاه ایمنی ویژه موتور سواران واختراع های مختلف می باشد.

 

 

 

 

/ 8 نظر / 6 بازدید
صادق - گردش در طبيعت ايران

سلام اين خبر را منتشر کنيد: نخستين همايش دوسالانة خليج فارس خليج فارس؛ فرهنگ و تمدن تالار فردوسي دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران دوشنبه و سه­شنبه ـ 10 و 11 ارديبهشت 1386 ... اطلاعات تکمیلی در خصوص سخنرانی ها و سخنرانان را در وبلاگ گردش در طبیعت ایران ببینید ... موفق باشید

حسين ميرد ريکوند

سلام جناب مهندس بنده شما را لينک کردم از لینک کردن متقابل شما خوشحا ل ميشم! موفق باشيد

سعيده

آقای فتاحی پور از اينکه اسم شما و مقالتون را خواندم بسيار خوشحال شدم . من يکی از همکلاسيهای شما بودم به هرحال موفقيتهای بيشتری را برای شما آرزو ميکنم

حسين

سلام خيلی مطالب جالبی داری... www.zamone.com

سعيده

آقای فتاحی پور از لينک کردن متقابل شما خوشحال ميشوم من شما را لينک کردم .اميدوارم شاهد اختراعات بيشتری از شما باشيم.

نیلوفر

سلام ظاهرا در سال جاری طی بخشنامه ای وزارت بهداشت روز ۲۸ آوریل را بعنوان روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی وارد تقویم نموده است

رسول فتاحی پور

سلام طبق آخرين اقدامات لايحه مربوط به ثبت روز بهداشت حرفه ای و ايمنی توسط وزير محترم بهداشت ( دکتر لنکرانی)تاييد و به شورای عالی فرهنگی ارجاع شد تا در صورت موافقت در تقويم به ثبت برسد اميد وارم پس از گذشت سه سال ثبت اين روز نقطه عطفی در ارتقای سطح بهداشت حرفه ای باشد.