اثر صدا بر شنوایی انسان

سلام بر همه دوستان عزیزی که من را مورد لطف خود قرار داده اند از همگی شما ممنون و سپاسگزارم . میدونم که با دیدن این مطلب عصبانی میشید و فکر میکنید تکراریه ولی به مناسبت هفته سلامت دیدم این مطلب جای بحث داره . موفق و پیروز باشید.

 

اثرات سر و صدا بر انسان :

سر و صدا به صورت امواج مکانیکی بر کل بدن انسان از جمله دستگاه شنوایی تاثیر نامطلوب دارد . البته این تاثیر از نظر اپیدمیولوژیک زمانی می تواند اهمیت داشته باشد که سبب اختلال فیزیولوژیک در بدن گردد .اثرات سر و صدا بر انسان از چند جنبه مورد توجه است که برخی از آنها عبارتند از :


1- صدمه به دستگاه شنوایی

2-  اثر روی اندام بینایی : در مواجهه با صدا ، کنترل تطابق و تعقیب اشیا مختل می گردد و عکس العمل به نور کم می شود .

 3- اثر روی الکترولیت ها : سر و صدا روی نگهداری سدیم در ادرار نقش محدود کننده دارد.
4- اثرات جانبی : شامل کاهش راندمان کار ، افزایش ریسک حوادث .
5- اثرات روانی : هیجان ، تحریک پذیری و اختلالات روانی ،مطالعات نشان داده است که افرادی که با صدا مواجهه دارند بیشتر به اختلالات روانی دچار می گردند .
 6- اثرات فیزیولوژیک عمومی : صدا می تواند باعث تحریک عصبی شده و ضربان قلب  فشار خون و مصرف اکسیژن و تعداد تنفس را افزایش دهد که این تغییرات بر عملکرد دستگاه های بدن اثر نامطلوب دارد . این عوارض برای کسانی که مبتلا به بیماری های قلب و عروق هستند و همچنین زنان باردار بسیار خطرناک است .

 

/ 4 نظر / 196 بازدید
ramin

سلام عزيز ! خوبی ؟ قبل از هر چيزی به خاطر مطلبی که نوشتی واقعا ازت ممنونم ! چون خوندن چيزی که نوشتی باعث شد در آينده مشکلاتی که ذکر کردی برام پيش نياد ! آخه من از خوشی زياد صدای اسپيکر رو زياد ميکردم و بعضی از علائمی که نوشتی در من ايجاد ميشد ! اما از این به بعد همچین کاری رو نمی کنم ... به هر حال ! يه سوال داشتم جناب عالی دکتر تشريف دارين ؟... به وبلاگ منم سر بزن خوشحال ميشم ! اما نه الان چون سرور بلاگ اسکای خرابه فعلا ! خدانگهدار ...

محمد

سلام و خسته نباشيد. مطالب خيلی خوبی نوشتيد و من به اونها علاقه دارم. من در مورد باکتری شناسی و بيماريهای اونها مطلب مينويسم. اگر تبادل لينک صورت بگيره خوشحال ميشم. موفق باشيد.

محمد

با سلام مجدد. از بابت لينک ممنونم. لينک شما هم در وبلاگ من قرار گرفت. با آرزوی موفقيت.

دانشجو

خوب بود ولی کم بود