ارزیابی کمی هود آزمایشگاهی جهت ایمنی کارگر

ارزیابی کمی هود آزمایشگاهی جهت ایمنی کارگر

 

حمید الماسی

 

سارا لاهیجانی خسروشاهی

 

کارشناس ارشد ایمنی و بهداشت حرفه ای

 

هودها در مدارس ، مکانهای علمی ، ساختمانهای هنری ، تحقیقاتی ، کلینیکی و آزمایشگاهی تولیدی ، و در سایر مکانها یافت می شوند . این وسایل جهت جلوگیری از تماس افراد با خطرات موجود در هوا و ایجاد تعهد و مسئولیت نسبت به منابع و امکانات ملی ضروری هستند . با توجه به پرداخت هزینه های سخت افزاری و انرژی جهت نگهداری آنها و توانایی آنها در صدمه زدن به افراد ما باید در مورد اینکه آیا این وسایل صحیح کار می کنند و حفاظت کافی و حقیقی را ارائه می کنند یا نه مطمئن شویم . امروزه آزمایشات واقعا" بدون اشتباه و مناسب از نظر مالی و فنی در دسترس ما هستند . اگرچه این مباحث مخصوصا" برای هودهای پنجره ای عمودی ، مدل دارای مسیر فرعی ( by-pass ) با پنجره کاملا" باز مطرح است ولی لازم است نتایج حاصله از اثرات متقابل محیط و اپراتور با کنترل سریع آلودگی ها را برای تمامی انواع هودهای آزمایشگاهی بیان کنیم . به کار انداختن یک هود با پنجره ای تا حد امکان بسته جهت حفاظت در برابر خطراتی مانند ترشح ، انفجار ، و یا حریقی که خودمان جهت آزمایش بکار می بریم تمرین بسیار خوبی است .

 

همانند تمامی ارائه کنندگان خدمات بهداشت و ایمنی محیطی ، ما جهت مشورت و توصیه در تمامی جنبه های مربوط به عملیات مناسب در آزمایشگاه محیط کاری مسئول هستیم . این به مصلحت ما است که مطمئن شویم محیطهای کاری کنترل شده اند و بنابراین جهت کاهش هر نوع نشت داخلی آلوده کننده ها تلاش می کنیم . این مقاله نحوه تست کمی و ارتباطش با حرف ایمنی که این اطلاعات برایشان مهم می باشد را با دقت شرح می دهد . همه باید بخاطر داشته باشند که سازمان بین المللی غیر وابسته ای مثل NSF وجود دارد که می تواند اجرای عمل حفاظتی پرسنلرا در برابر آلودگی در هودهای شیمیایی و نیز برای کلاس II کابینتهای ایمنی بیولوژیکی تایید و تصویب کند .

 

به ندرت به طور کاملا" بدیهی ، هودهای شیمیایی حفاظت در برابر آلودگی را بطور کامل از طریق خارج نمودن هوای آلوده ایجاد شده در فعالیتهای تحقیقاتی و تولیدی ایجاد می نمایند .بطور ایده آل ، این عمل حفاظتی از طریق بازداشتن خروج آلودگی به صورت خارج شدن هوای آلوده با سرعت پایین توسط جریان با مقاومت کم هوائی ایجاد می شود و اثر جارویی کف ( کف هود ) که آلودگی را از اوپراتور دور می کند انجام می شود . برای نیل به این هدف ، بافلهای ایجاد شده باید دقیقا" برای کنترل جریان هوای منطقه کاری و تهویه اتاق متعادل شوند تا اینکه جریان هوای متقاطع به حداقل برسد . توربولانس و برهم زدن این پارامترها به سرعت آلودگی را بدتر می کند .

 

تمام هودهای دارای پنجره عمودی ، صرفنظر از عملکرد ، یک حفره جریان مجدد هوا بالای لبه پایینتر پنجره ایجاد می کنند . یک گرداب یا اثر چرخشی پشت پنجره باقی می ماند . این توده چرخشی هوا مقداری از آلودگی را از جا می کند و حرکت می دهد . اگر جریانهای هوایی متقاطع ( مخالف ) در خارج از واحد وجود داشته باشد ، یا بافلها بلوکه شده یا بطور مناسبی تنظیم نشوند ، گرداب می تواند ناپایدار شود و آلودگی را به بیرونهود پرتاب کند . این پدیده به آسانی با استفاده از تست گاز ردیاب اندازه گیری می شود ، که به ابزار تخصصی نیاز دارد . در هنگام فقدان این ابزارهای تخصصی ، تنها اوپراتورهای باتخصص بالا می توانند تست گاز ردیاب را انجام دهـند . مانیتورهای الکترونیکی مرسوم با این نوع ریختن ( ریختن حلال یا گاز ردیاب به داخل هود ) به اوپراتور هشدار نمی دهند . آنها فقط این اطمـینان را می دهند که پنجره در وضعیت صحـیحی قرار دارد یا سرعـت هوا یا فشار استاتیک تغیـیرنکرده اند .

 

شکل 1 جزییات یک هود با پنجره عمودی را شرح می دهد . شکل 2 شرایط ایده آل را نشان میدهد که آلودگی از منطقه کاری خارج می شود ، شرایط می توانند وجود گرداب یا جریان چرخشی ، پنجره باز و بافلهای تنظیم شده برای تهویه سطح کار یا اثر جارویی باشند . شکل 3 اثرات هوا با پنجره باز را نشان میدهد ، اسلاتهای مکشی پایینتر بسته شده ، یا اسلاتهای خروجی بالاتر تا حداکثر حد ممکن باز شده . جریان هوای متقاطع ممکن است به آلودگی نیرو وارد کرده و آنرا به داخل آزمایشگاه برگرداند .

 

در خلال تست سالیانه ، تکنسین باید بافلها را برای بدست آوردن حدمطلوب عملکرد نسبت به ماگزیمم وضعیت باز بودن پنجره تنظیم و بازرسی کند .عموما" این به آن معنی است که عمل باز کردن بصورت جزیی در بافل بالایی انجام می شود و بافل پائینتر کاملا" باز می شود چنانچه توسط ساندرز گزارش شده است . حرکت گردابی بطور ریاضی بوسیله کیرشنر (Kirshner) برای آن خواننده هایی که به جزییات بیشتر آنالیز رفتار گردابی علاقه مند بودند اندازه گیری شده است .

در دهه 1970 ، متد تستی توسط کاپلان و نوستون برای ارزیابی کمی هودها توسعه داده شد که ارزیابی می کرد که واقعا" هودها چطور گازها را کنترل می کنند . این اولین تلاش برای اندازه گیری بطور شفاف و قابل تکرار بود و ارزیابی می کرد که چگونه هود مورد نظر به خوبی عمل حفاظت را در مقابل مقدار شناخته شده ای از گاز خارج شده انجام می دهد . برخلاف تستی که بر روی آئروسلهای میکروبی در کابینتهای ایمنی میکروبیولوژیکی که در کارخانه و توسط NSF انجام شد ، این متد می تواند بطور ساده ای در فیلد کاری انجام شود ، بنابراین تحقیق در ارتباط با صحت طراحی ، بعلاوه ایمنی محل و تاسیسات واحد انجام گرفت . ویرایش اخیر این تست تحت عنوان ASHRAE110-95 شناخته می شود و به همراه استاندارد ملی آمریکا برای تهویه آزمایشگاه ، ANSI/AIHA Z9.5-1992 ، استفاده می شود ، تا زمانیکه استاندارد ASHRAE بعنوان معیار مورد قبول تایید نشده باشد ( چنانچه NSF-49برای کابینتهای ایمنی بیولوژیکی وجود دارد ) . این تست شبیه NSF-49 ، مطابق با یک پروتکل منطقی اجرا می شود .

 

کارخانه ها ، معمولا" تست ASHRAEرا روی مدلهای خود قبل از قرار دادن آنها برای فروش ، انجام می دهند . در محیط کارخانه ، بیشتر طراحی های جدید بطور چشمگیری می توانند مشخصات حفاظتی هود را در برابر آلودگی توصیف کنند . موقعیتی که ممکن است در زمان نصب قابل دستیابی نباشد . کارخانه بطور اخص تست ASHRAE انجام شده تحت شرایط استاتیک را در محاسبه کاهش آلودگی ایجاد شده توسط کاربر و موقعیت نمی پذیرد . چنانچه این اثرات در فیلد کاری اجتناب ناپذیر است ، کارخانه باید بطور دقیق فاکتورهای قد اوپراتور ، جریانهای هوای متقاطع ، فشار منفی اتاق ، بار منطقه کاری ، اثرات ترمودینامیکی دمای گاز روی کارآیی هود را ارزیابی کند .

 

 

ادامه دارد...

 

/ 3 نظر / 10 بازدید
مهدي

سلام انجمن گفتگو در ارتباط با مسائل مختلف ایجاد شده است. در ضمن اگه جای موضوعی خالیه, بگید تا ایجاد بشه. امیدوارم با فعالیتتون بتونیم این انجمن رو در موضوعات مختلف گسترش بدیم. www.forum.porforoush.com info@porforoush.com

۲۰۰۰۰ کیلومتر دور دنيا با شعار صلح و حفظ طبيعت

سلام به کليه دوست داران طبيعت از وبسايت زوج دوچرخه سوار ايرانی که در سفر دور دنیا با دوچرخه با شعار صلح و حفظ محیط زیست می باشند دیدن کنید. شما هم با اضافه کردن لینک سایت نامبرده در لیست لینکهای خود ، یکی از شرکای این زوج در گسترش فرهنگ حفظ طبیعت و کمک به کاهش اثرات Global Warming باشید. http://www.rmc4peace.com/