مدل چرخه عمر سازمانها و کاربرد آن درمدیریت استراتژیک HSE

مقدمه

یکی از مدل های کاربردی در رابطه با تحلیل موقعیت سازمانها، روش تعیین دوره عمر سازمان می باشد. بر طبق این مدل هر محصول، خدمت، صنعت یا کسب و کاری دارای یک دوره عمر است. بدین معنی که در یک مقطعی از زمان متولد و معرفی می شود، رشد می کند، به مرحله بلوغ می رسد و سپس مرحله اشباع و نهایتا پیری و زوال آن فرا می رسد.

لذا پس از اینکه جایگاه هر سازمان مورد شناسایی قرار گرفت، باید به گونه ای برنامه ریزی نمود که همواره سازمانها در مرحله رشد و بلوغ خود باقی بمانند. چرا که پس از آن در صورت هدایت و برنامه ریزی ناصحیح دوران پیری سازمان پدیدار شده و نهایتا نابودی سازمان را منجر خواهد شد.

با توجه به مفهوم کلی فوق، می توان گفت تئوری چرخه عمر در مواردی همچون محصولات، بازار، خدمات، تکنولوژی و صنعت نیز کاربرد دارد و لذا از طریق تعیین جایگاه هر یک از عوامل فوق در طول منحنی می توان تصویری واضح و دقیق نسبت به اقدامات و تمهیداتی که باید در آینده صورت گیرد، بدست آورد.

در این ارتباط مطالعه رفتار و عملکرد شرکت ها و سازمانها درطول دوره عمرشان نیز قابل توجه می باشد. برای مثال ضرایب شدت و تکرار حوادث و یا میزان حوادث مرگبار همواره یکسان نبوده و بسته به هر مرحله از دوره عمر متفاوت می باشند.

لازم به ذکر است در شکل گیری هر یک از مراحل عمر سازمان عوامل متعددی از جمله ماموریت و رسالت سازمان، فناوری، ساختار سازمانی، مالکیت سازمانی، وضعیت بازار، فرهنگ حاکم و بسیاری از موارد دیگر دخالت مستقیم خواهند داشت.

در شکل (1) مراحل اصلی نمودار چرخه عمر سازمان[1] به همراه خصوصیات و ویژگیهای هر دوره مورد اشاره قرار گرفته است.

هر یک از این مراحل اصلی عبارتند از:

ü       تولید، توسعه و معرفی[2]

ü       رشد[3]

ü       بلوغ و اشباع[4]

ü       پیری و زوال و سقوط[5]

در منحنی دوره عمر سازمان هر چه فاصله دوره رشد و دوره بلوغ کوتاهتر باشد، نقش فعالیتهای تحقیق و توسعه[6] بیشتر می شود و در واقع در این سازمان هاR&D از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار می شود. صنعت کامپیوتر و ارتباطات از این دسته صنایع محسوب می شوند و بالعکس هر چه فاصله دوره رشد و دوره بلوغ طولانی تر شود، نقشR&D در این صنایع کمتر می شود. صنعت فولاد از این دسته صنایع می باشد.

 

منحنی چرخه عمر سازمان دارای دو نقطه ضعف اساسی می باشد، اولا مدت زمان دو مرحله در منحنی دوره عمر از صنعتی به صنعت دیگر فرق داشته و تشخیص اینکه سازمان در حال حاضر در چه مرحله ای است، بسیار مشکل است. مانند تفاوت در مدت زمان دو مرحله در منحنی دوره عمر دو صنعت کامپیوتر و فولاد. ثانیا سازمانها از طریق نوآوری می توانند شکل منحنی دوره عمر را تغییر دهند. بعبارت دیگر قبل از رسیدن به مرحله اشباع مرحله تولید و رشد دیگری را آغاز نمایند، مانند شرکت اینتل.

در اینجا مختصری پیرامون هر یک از مراحل عمر سازمان (شکل 2) در قالب مدلهایPAEI  و CAPI بحث می شود و تصمیم گیریهای استراتژیک در هر مرحله مطرح می گردد.

 

مفهوم اصطلاحات PAEI

چه کاری باید انجام داد؟ Product یا PerformanceیاPurpose=اثربخش در کوتاه مدت =P

کار چطور باید انجام پذیرد؟ اداری، ضابطه گذاریAdministration = کارآیی در کوتاه مدت = A

چه وقت و چرا کار باید انجام پذیرد؟ خلاقیت و کارآفرینیEntrepreneurship = اثربخش در بلند مدت = E

چه کسی یا چه کسانی کار انجام دهند؟ سازماندهی و رهبریIntegration  = کارآیی در بلند مدت = I

 

مفهوم اصطلاحات CAPI

ائتلاف = Coalesced  = C                                                           اختیار= Authority = A

قدرت = Power = P                                                                     نفوذ = Influence = I

 

نقطه تولد سازمان

در واقع شروع حیات سازمان است. در این مرحله افکار پراکنده شکل گرفته و جمع می گردد و سازمان نیاز به خلاقیت (E) فوق العاده بالایی دارد و در واقع نقشE  درPAEI  بسیار مهم است، یعنی حالتpaEi را خواهیم داشت که در آنP.A.I  در درجه دوم اهمیت نسبت بهE  قرار می گیرد. اگر در این دوره به تعهدات و قرارها عمل نشود و سازمان نتواند بر مبنای نیازهای محیط شکل گیرد و متولی آن سازمان، مشخص نباشد در نتیجه سازمان به حرکت در نمی آید. در اینجاست که سازمان به سقوط بسیار زودرس منتهی خواهد شد که همان رابطه نافرجام است، یعنی فقط E  باقی می ماند که برای بقای سازمان کافی نخواهد بود. با توجه به اینکه بحث سیستم مدیریت HSE چند سال است که در ایران به عنوان یک مسئله مهم مطرح شده است بسیاری از سازمانها شروع به استقرار این سیستم نموده اند اما به دلیل عدم وجود خلاقیت در مدیریت HSE ، بسیاری از سازمانها نتوانسته اند به اهداف خود در این زمینه دست یافته و در واقع سازمان HSE آنها با مرگ زودرس همراه گشته و به نقطه اول که همان مدیریت سنتی است برگشته اند.

 

/ 4 نظر / 85 بازدید
قائمی

سلام اميدوارم هر جا هستيد سلامت باشيد و روزهاي خوبي براي شما و خانواده محترم آرزو دارم . به وب شما سر زدم اما لينك نديدم ! موفق باشيد .[چشمک]

شرکت پرشین سکور

فراخوان تبدیل وبلاگ شما به وب سایت نمونه ای از این امکانات را در اینجا ببینیدweblog.persiansecure.net جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ها و نوع سرویس ها به persiansecure.net/index.php?id=11 مراجعه نمائید. تلفن های جوابگویی به سوالات :02188314422و02188314423 09126942536و09360274285و09125992393 پست الکترونیکی support@persiansecure.net آدرس :تهران-خیابان سمیه پلاک 30 طبقه دوم شرکت فن آوری اطلاعات پرشین سکور پایگاه اینترنتی کمپانی opk.co.ir سایت خدماتی persiansecure.net

امین

با سلام از شما سوالی داشتم که خواهش میکنم مرا در این رابطه راهنمایی کنید آیا رشته ای با عنوان ایمنی وبهداشت صنعتی وجود دارد ؟(منظور من ایمنی وبهداشت حرفه ای نیست) بنده کاردان صنایع ایمنی صنعتی هستم , در اگهی یک آزمون رشته های ایمنی وبهداشت صنعتی و ایمنی وبهداشت حرفهای را استخدام میکردنند بنده که ثبت نام کردم به دلیل این که رشته من با این عنوان ها مطابقت نداشت مرا نپذیرفتند. آیا واقعا رشته ای هست که علاوه بر بهداشت حرفه ای و صنایع, ایمنی باشد.

سما

سلام جناب قلعه نوی من دانشجوی کارشناسی روان شناسی صنعتی و سازمانی ام برای موضوع بایان نامه ام توفکر یه موضوع جون دار قابل ارائه در سمینار ها و از این دست ... هستم یکی از متغیر هایی که در موردش فکر میکنم عمر سازمان است فقط تردید دارم که آیا منابع جامع و نظریه های مربوط را به راحتی میتونم بدست بیارم؟ لطفا جوابمو بدید ممنون