نظامنامه ایمنی برق

نظامنامه ایمنی برق

 

وحید خدادادی

 

مسئول حفاظت فنی و ایمنی کارخانه ریخته گری فولیران

 

پیشگفتار

 

انرژی الکتریکی یکی از مهمترین و پیچیدهترین صنایع میباشد که با تنوع ویژگیهای سهیم در آن ایجاب مینماید در زمینه ایمنی کارکنان و تأسیسات و تجهیزات از مقررات خاص برخوردار گردد، لذا در این راستا تهیه و تدوین نظامنامهای که اشراف بر مسئولیت کارکنان در جلوگیری از حوادث جانی و مالی وپایدار نگهداشتن فعالیت پرسنل واحد برق و بازدهی آن مؤثر باشدضروری بنظر می رسد.

 

هدف

 

منظور از تهیه و تدوین نظامنامه ایمنی، محافظت کارکنان شاغل واحد برق ، و همچنین حفاظت تأسیسات و تجهیزات از آتشسوزی و دیگر حوادث احتمالی و پایدار نگهداشتن سیستم و تعمیم ایمنی برای ایجاد محیط سالم جهت کارکنان و حفظ دستگاهها و تأسیسات و تجهیزات از خطر احتمالی میباشد.

 

تشکیلات

 

در اجرای اصول ایمنی که عناوین آن ذیلاً اشاره گردیده تشکیلاتی( واحد برق) که بتواند مجری کلیه اهداف ایمنی و بهداشت کار باشد ضروری است، در این زمینه با ارائه تشکیلاتی که خط مشی اجرائی آن به صورت مسئولیتهای سازمانی و وظایف کارکنان در ابعاد همه جانبه تعیین گردیده، کلیه کارکنان شاغل در واحد برق با شرح وظایف و انواع فعالیت شغلی خود آشنا وموظف به پیروی از نظامنامه ایمنی میباشند..

 

مسئولیتها

 

پیشبینی و پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از برق جزو مسئولیتهای سازمانی واحد برق بوده، به ترتیبی که بالاترین رده سازمانی تا آحاد کارکنان شاغل در کارخانه ملزم به رعایت و اجرای مقررات و دستورالعملهای ایمنی و بهداشت حرفهای در مورد خود و کارکنان تحت نظارت و تأسیسات و تجهیزات مربوطه میباشند.

 

مجموعه مقررات ایمنی و بهداشت حرفهای

 

کلیه قوانین و مقررات آئیننامههای حفاظت و بهداشت کار وابسته به قانون کار، مصوبات وزارت کار و اموراجتماعی، کلیه مصوبات کارخانه و مصوباتی که در آینده توسط شورایعالی ایمنی صنعت برق به تصویب خواهد رسید میباشد.

 

 

دستورالعملهای ایمنی و حفاظت

 

به منظور ایجاد محیط سالم کار و حفظ و حراست از نیروی انسانی و تأسیسات و تجهیزات و پیشگیری از حوادث و خطرات احتمالی، تدوین و اجرای دستورالعمل‎های ایمنی و حفاظت، فردی و حرفه‎ای، تأسیسات و تجهیزات بر مبنای علمی و تجربی الزامی است. - رعایت‌ کلیه‌ مقررات‌ این‌ آیین‌نامه‌ الزامی‌ بوده‌ و عدم‌ اجرای‌ موارد پیشبینی‌ شده‌ یا انجام‌ نیمهکاره‌ آنها سبب‌ بیاثر شدن‌ بقیه‌ ودرنتیجه‌ کلسیستم‌ ایمنیمربوطه‌ خواهدگردیداین لیستهای کنترل به هیچ وجه تمام مسائل رادر برنمی گیرند ، به هر حال به هر مورد که برخورد می کنید آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید و سپس تصمیم خود را بگیرید.

 

مقررات حفاظت از حریق

 

با توجه به وجودموادقابل اشتعال مورداستفاده در تأسیسات برق (منابع سوخت، مخازن روغن، کابلها... ) و همچنین دستگاهها و تجهیزاتی که احتمال خطر آتشسوزی در آنها وجود دارد، اجرای دستورالعملها و مقررات حفاظت از حریق به منظور پیشبینی، پیشگیری و مبارزه با حریق الزامی میباشد.

 

صلاحیت حرفهای کارکنان :

 

به منظور حفظ و حراست سرمایه کلان کارخانه (نیروی انسانی وتأسیسات) و اداره بهینه امور و تقلیل ضایعات و خسارات، ضروری است معاینات پزشکی جسمی و روانی بدو استخدام و ضمن خدمت کارکنان، آموزشهای ایمنی و حفاظت و حرفهای، آزمون اجرائی کارکنان در ارتباط با مسائل ایمنی شغل آنان به منظور حصول اطمینان از صحت رفتار آنان، انجام گردد.

 

دانلود ادامه مطلب به صورت پی دی اف

/ 8 نظر / 18 بازدید

وبلاگ قشنگی داری..

وبلاگ قشنگی داری..

مهيار

سلام وبلاگ زيبايی داری اميدوارم که روز به روز بهتر هم بشود.منم يه وبلاگ دارم که اگه تشريف بياری خوشحال ميشم با آرزوی روزهايی پر از نشاط موفقيت و ثروت برای شما

نورآرا

سلام . با تشکر از زحماتتان به سايت ما هم سری بزنيد www.nourara.com www.faranovin.org با تشکر - رضا نورآرا

مصطفي كرمي

با تشكر از سايت آموزشي مفيدتان در پيشبرد اهداف بهداشت حرفه اي خواهشمند است از وبلاگ اينجانب ديدن و نظرتان را بيان فرمائيد. و در صورت امكان جهت شناساندن اين كتاب به اعضاء آن را در سايت خود قرار دهيد.

حامد پسر نکايی

دمت گرم

علی حق شناس

به امید روزی که بهداشت حرفه ای یک الزام باشد نه اجبار

محسن

با سلام اگر در مورد ارت سنجی چاههای ارت و روشهای ان مطلبی دارید برای اینجانب ارسال نمایید. با تشکر از شما