سیستم های اعلام حریق

 

سیستم های اعلام حریق

 

 

سیستم اعلام حریق در یک ساختمان طراحی می گردد تا قبل از اینکه حریق مشکل ساز ویا غیر قابل کنترل شود اعلام واخطارداده می شود و سیستم های بعدی را فعال می کند . این سیستم جهت حفظ اموال وافراد از حریق طراحی می گردد.

 

Zone: به معنی قسمت ،قسمت بندی یا بخش بندی می باشد.

 

Fire Zone(بخش کشف حریق ):بهترین وموثرترین راه برای محدود کردن حریق در ساختمان تقسیم آن به قسمتهای کوچکتر می باشد.

 

Detection Zone( بخش کشف حریق):به بخشی گفته می شود که در آن بخش مدار کشف حریق نصب می گردد.

 

Alarm Zone(بخش اعلام حریق ):به بخشی گفته می شود که در بخش مدار اعلام حریق نصب می گردد.محل نصب تابلوهای مربوطه بستگی به جغرافیایی ساختمان محل های فرار ،محل های امن و آخرین نقطه ی احتمالی سرایت حریق دارد.

 

هدف از ایجاد Zone حریق :

 

هر ساختمان باید به قسمتهای مختلف جهت تشخیص سریع حریق واعلام آن تقسیم شود تا بتوان به وسیله ی سیستم ،تشخیص و اعلام حریق را سریعتر شناسایی کرد.

 

نکات مهم در طراحی:

 

- حداکثرمساحت هر Zone نباید از 1600 متر مربع بیشتر باشد.حداکثر فاصله تا رسیدن به زون آتش نباید از 30 متر بیشتر باشد.

 

- یک زون ممکن است چند منطقه ی آتش را بپوشاند.

 

 اعلام حریق:

 

سیستم های اعلام حریق اتوماتیک سه نوع اند :

 

1-مرسوم یا متعارف

 

2- آدرس پذیر (قابل آدرس دهی )

 

3- هوشمند

 

مر سوم یا متعارف:

 

این سیستم به وسیله ی دو رشته سیم به دتکتورها به شستی وصل می گردد .اولین عملکرد این پانل نشان دادن موقیت آتش با دقت در حد زون می باشد.هنگامی که یک زون فعال می گردد بایستی به صورت فیزیکی در آن زون ،دتکتور فعال شده ردیابی گردد.هنگامی که یک دتکتوربه حالت Alarm می رود ولتا‍ژ مدار کم شده ودر عمل بقیه ی دتکتورها غیر فعال می شوند .

 

 

 

3-1-2-2- انتخاب دتکتور :

 

در هر حریق اعلام حریق بستگی به نوع دتکتور نصب شده دارد .معمولا در هر حریق تمامی اجناس موجود در آن محل ،نوع حریق را مشخص می کند .دتکتور ها از نظر نوع حساسیت به چهار نوع تقسیم می شود:

 

1- دتکتور دودی

 

2- دتکتور حرارتی

 

3- شعله ای

 

4- گاز یاب

 

 

مشخصات ارتفاع ،فاصله ی مجاز و حداکثر مساحت حفاظتی دتکتورها

 

 نوع کاشف 

 

مشخصات نصب

 

حرارتی در اماکن بسته یا مسقف

 

 دودی

 

حداکثر مساحت حفاظتی هر کاشف (متر مربع)

 

37

 

50

 

فاصله ی مجاز از یکدیگر(متر)

 

9

 

10

 

فاصله مجاز از دیوارها (متر)

 

4.5

 

5

 

ارتفاع مجاز (متر)

 

8.5-5.5

 

7.5

 

 

اگر مواد موجود در یک محل سریع شعله ور شوند ،دود حاصل از این حریق کم باشد و حرارت ناشی از آن زیاد است بنابر این در این محل استفاده از دتکتور های دودی نا بجا و در عوض دتکتورهای حرارتی سرعت اعلام بالایی دارند .

 

 

شستی اعلام حریق:

 

یکی از اجزای اعلام حریق پوش باتم یا شستی اعلام حریق می باشد که به اعلام هر چه سریعتر حریق کمک می کند . با فشار شیشه شکسته شده و پوش باتم فعال می گردد.

 

- نکات مهم در مورد شستی اعلام حریق:شستی ها در محل خروجی ،پلکانهای خروجی هر طبقه و درب خروجی نصب می گردند ،محل نصب شستی بایستی تمیز و با رنگ زمینه متمایز باشد ،

 

شستی ها در ارتفاع حدود 4/ 1 متر رعایت شود .

 

سیستم صوتی آژیر

 

هر سیستم اعلام دارای یک مدار صوتی اعلام حریق می باشد که حداقل شدت صدا در محلهای بدون آلودگی صوتی 65دسی بل می باشد و این صدا باید منحصر به فرد بوده یعنی از صدای آژیر سرقت یا ناهار و غیره متمایز باشد.

 

 نحوه ی تشخیصFault خطادر سیستم

 

در روی تابلوی کنترلی دکمه ای به نام Fault وجود دارد. اگر در سیستم اختلالی به وجود آید( مثلا اینکه یکی از دتکتورها خراب شده باشد) این دکمه بر روی تابلوی کنترلی روشن شده و منطقه ی خطا را نشان می دهد.

کتاب مهندسی پیشگیری از حریق در طراحی ساختمان

برای دانلود این کتاب اینجا رایت کلیک و save as target بزنید.. حجم فایل 5.5 مگابایت

در صورت بروز مشکل در دانلود فایل اینجا کلیک کنید

 

برای دانلود کردن مطالب پس از اینکه روی لینک کلیک کردید یک صفحه در سایت www.4shared.com باز میشود،بعد از باز شدن صفحه چند لحظه صبر نمایید تا در پایین صفحه عنوان download file ظاهر شود و روی آن کلیک نمایید. فایل شروع به دانلود شدن می نماید.

 

/ 2 نظر / 216 بازدید
نازنین

با سلام خدمت شما من می خواستم بدونم رنگ بندی سیمها در اعلام حریق باید بر چه استانداردی باشد با تشکر اگه امکان داره برای من میل بزنین[قلب][گل]

م.ر

ممنون از پست جالب و مفیدتون . من 2 سال دیر رسیدم گر چه کارم کامپیوتر هست ولی جالب بود ... از کجا میشه یک map یا نقشه نمونه با جزئیات رو پیدا کرد / یا شاید شما داشته باشید ... ممنون