سازمانهای مرتبط با بهداشت حرفه ای

معرفی جامع ترین سازمانهای مرتبط با بهداشت حرفه ای

Introduction of organization about OccupationalHealth in the Word

سازمان بین المللی کار ILO :

وظایف سازمان بین المللی کار در سال 1944 در کنفرانس فیلادلفیا مورد تصویب قرار گرفت و سازمان موظف گردید در کشورهای جهان مصوبات کنفرانس را پیگیری کند :

 

1.   اشتغال برای تمام افراد و افزایش سطح زندگی

2.   به کار گماردن کارگران در مشاغلی که با قابلیتهای آنها متناسب باشد .

3.   ایجاد امکانات و تسهیلات لازم برای آموزش کارگران

4.   ایجاد امکانات پیشرفت و ترقی برای عموم مردم بطور عادلانه از نظر دستمزد ، سختی کار و شرایط کار

5.   ایجاد همکاری مطلوب بین کارگر و کارفرمایان

6.   حمایت از سلامت کارگران در کلیه مشاغل

7.   فراهم نمودن تسهیلات رفاهی کودکان و مادران

8.   توسعه بیمه اجتماعی برای عموم کارگران و تامین درمان پزشکی کامل

9.   فراهم نمودن غذا و مسکن مناسب و تسهیلات فرهنگی و تفریحات سالم

10.ایجاد امکانات یکسان برای آموزش کارگران

کشور ایران از نخستین سال تاسیس سازمان بین المللی کار ، یعنی از سال 1919 ، عضو آن سازمان گردید و در سال 1945 برای نخستین بار هیات نمایندگی کاملی از جانب ایران در کنفرانس بین المللی کار شرکت کرد و با تاسیس وزارت کار ، روابط بین سازمان و ایران فعالتر گردید . در سال 1956 ریاست سی و نهمین دوره اجلاسیه مجمع بر عهده یکی از نمایندگان ایران بود و در سالهای 1968 ، 1970 ، 1971 به ترتیب مجمع بین المللی کار ، کمیسیون سازمان بین الملی کارو هفتمین کنفرانس ناحیه ای آسیا در تهران تشکیل گردید .

www.ILO.org

 سازمان بهداشت و ایمنی شغلی : OSHA

این سازمان در سال 1970 با تاکید زیاد بر روی معیارهای بهداشتی و ایمنی در محیط کار تاسیس و دارای بیمارستانهای دولتی و خصوصی زیاد است . این سازمان معیارهایی در مورد عوامل خطرناک مانند سر و صدا ، جیوه ، آزبست و اکسید اتیلن ارایه نموده است . این سازمان در مورد بازرسی محیط کار جدولهایی تهیه نموده است که میتوان روزانه محیط کار را بازرسی نمود . همچنین این سازمان دارای مراکز مشاوره ای است که به تمام صنایع خدماتی را ارایه میکند ( در سطح آمریکا و برخی کشورها )

هر گونه سوال یا مشکل خود در زمینه مسایل ایمنی و بهداشت شغلی را میتوانید با کارشناسان OSHA مطرح نموده و در کمتر از یک هفته پاسخ خود را بگیرید آدرس سایت اینترنتی سازمان : WWW.OSHA.GOV

 مرکز تحقیقات ملی بهداشت و ایمنی شغلی : NIOSH

این مرکز تحقیقاتی زیاد در مورد خطرات ناشی از عوامل زیان آور در محیط کار انجام میدهد و معیارهای جدیدی را پیشنهاد میکند . این مرکز با توجه به در خواست کارگران و کارفرمایان ، بررسی و تحقیقاتی را درمحیط کار انجام میدهد .

البته تفاوت این مرکز با OSHA این است که تنها معیارها و طرح های کنترلی را پیشنهاد میکند و قدرت اجرایی ندارد .

آدرس سایت اینترنتی این سازمان بدین شرح است : WWW.CDC.GOV/Niosh

 انجمن ملی حفاظت در برابر حریق : NFPA

این انجمن نیز مانند دو مرکز دیگر در آمریکا قرار دارد و در مورد حفاظت در برابر حریق و وسایل مورد نیاز ، ارایه روش مینماید و انتشاراتی نیز در این زمینه دارد .

www.Nfpa.org

 انجمن متخصصین بهداشت صنعتی امریکا ACGIH

این سازمان یک تشکا غیر دولتی در امریکا است که سالانه میزان حدود آستانه مجاز را طی آزمایشات و تحقیقاتی که انجام میدهد بررسی و تغییر میدهد این سازمان منبع خوبی برای کسب اطلاعات میباشد ولی اشکال کار اینجاست که بایستی برای عضویت در آن پول پرداخت گردد .

آدرس اینترنتی آن : WWW.ACGIH.GOV

 

/ 1 نظر / 85 بازدید
ابراهيم وليپور

با تشكر از شما دوست عزيز من هم در رشته بهداشت حرفه اي درس مي خوانم و و براي تشكر از شما يه خبر براي شما دارم همايش بهداشت حرفه اي در دانشگاه اصفهان ئر تاريخ ۵و۶/۳/۱۳۲۸۳ برزگزار مي شود