چرا به شانس اعتماد می کنیم ؟

چرا به شانس اعتماد می کنیم ؟

 

ترجمه : مهندس داود کرمانی

 

کارشناس ایمنی صنعتی

 

منبع : سایت Tail Gate Safety Meeting Topics

 

آیا تا بحال موضوعی رخ داده که باعث شود شما قوانین و مقررارت ایمنی را رعایت نکنید؟ چقدر طول کشید تا تصمیم خود را عملی کنید ؟ از این کار چه چیزی نصیب شما شد؟ زمان کوتاهی طول می کشد تا یک مورد ایمنی را نادیده بگیرید، اما همان یک لحظه کافیست تا تمام زندگی شما را برای یک عمر تغییر بدهد . این بار می خواهیم شما در این فرصت به رفتارهای ایمن خود به هنگام کار یا بیرون از محل کار فکر کنید. ما در مورد نگرش شما به ایمنی و آنچه که شما می توانید با انجام آن تعهد خود رامحکمتر کنید صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

آیا همیشه ایمن کار می کنید؟

 

آیا شما 100 درصد نسبت به سلامت و ایمنی خود، همکاران، دوستان و خانواده متعهد هستید؟ آیا مواردی بوده که تعهد شما نسبت به ایمنی به اندازه ای که باید، محکم ، نبوده ؟ آیا شما تا بحال عمل خطرناکی انجام داده اید و از آن جان سالم بدر برده باشید( صدمه ندیده باشید)؟ انتظار نداشته باشید تا همیشه شانس با شما یار باشد . هیچ کس برای دچار حادثه شدن برنامه ریزی نمی کند. حادثه طیق تعریف یک رویداد برنامه ریزی نشده است . هیچ کسی نیست که صبح از خواب بلند شود و درحالیکه به سرکار می رود با خودش فکر کند امروز می خواهم دچار حادثه شوم پس بهتره مواظب باشم . تابحال شده که برروی پله آخر نردبان برود و مطمئن باشد که اتفاقی نخواهد افتاد. به همین دلیل بسیار مهم است که تعهد درونی به ایمنی داشته باشیم . تعهد به اینکه کار را درست انجام دهیم ، از حوادث پیشگیری کنیم ، خسارات را در هنگام وقوع حوادث کاهش دهیم .

 

حال اگر ریسک کنیم چه خواهد شد ؟

 

به زمانی فکر کنید که ایمنی خود را به خطر انداخته اید، مثلا یک دستورالعمل LOTO را به هنگام کار با تجهیزات برقی نادیده گرفته اید یا درحالیکه بشدت خوابتان می آید رانندگی کنید یا فقط بخاطر اینکه استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع دست و پا گیراست از آن استفاده نکید. در آن زمان چه چیزی نصیب شما می شود؟ آیا زمان کوتاهی راحتی می ارزد به برق گرفتگی ، تصادف یا سقوط از ارتفاع؟ سلامتی خود را قربانی اعتماد به شانس یا بخت و اقبال نکنید. هر زمان که وسوسه شدید تا به شانس اعتماد کنید ، از خودتان بپرسید آیا این ریسک واقعا ارزش آن را دارد؟ تعهد کامل ، به ایمنی امر آسانی نیست .چه چیزی در تصمیم شما نسبت به تعهد به ایمنی دخالت دارد؟ آیا فشار ناشی از همسالان شما یکی از مشکلات شماست؟ آیا آنها فکر می کنند که اگر شما برای ایمنی وقت بگذارید کار بیهوده ای انجام داده اید؟ خیلی طبیعی است که تعهد شما به ایمنی مانند یک موج باشد. زمانی بالا و زمانی پایین ، قوی و ضعیف است . وقتی شما شاهد یک حادثه باشید یا در ارتباط با آن با شما صحبت شده باشد، شما اهمیت زیادی برای ایمنی قائل خواهید شد ولی متاسفانه گذشت زمان این اهمیت و تعهد را ضعیفمی کند و این تراژدی ادامه پیدا می کند . اما با شناخت این چرخه می توان از تکرار آن جلوگیری کرد.

 

در مورد عادتهای کاری خود فکر کنید،

 

 

آیا زمانی بوده که شما کار خطرناکی انجام داده باشید؟

 

یا برعکس خیلی با احتیاط عمل کرده باشید؟

 

آیا این تعهد شما به ایمنی بستگی به شرایط بیرونی نظیر افراد حادثه شده ، دارد؟شما الزام و تعهد خود را اینگونه می توانید قوی کنید که باور داشته باشید که این تعهد فقط برای خودشماست. اگر شما نسبت به حوادثی که در اطراف شما اتفاق می افتد بی اهمیت باشید ، این نشاندهنده آن است که میزان تعهد شما دچار حرکت موجی شده است . شما می توانید از اتفاقاتی که برای دیگران می افتد درس بگیرید ( کسب تجربه کنید) اما برای قوی نگهداشتن تعهد خود بصورت همیشگی ، در رفتار ایمنی خود و چیزهایی که آنرا تحت تاثیر قرار می دهد، دقت کنید.

 

داشتن تعهد درونی به ایمنی و قوی نگهداشتن آن ، از برنامه های ایمنی ، دستورالعملها و قوانین بسیار مهم تر است. در حقیقت برنامه ها ، قوانین و دستورالعمل ها به میزان تعهد شما به ایمنی بستگی دارند.

 

از خودتان بپرسید که شما کجا با تمایل خودتان ایمن رفتار کرده اید ؟ آیا کاملا متعهد بوده اید ؟ در تمام زمانها ؟ آفرین !

 

یا اینکه نیاز به بهبود دارید؟به خودتان قول دهید که روی آن کار کنید . از این کار خوشحال خواهیدشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید