چگونگی سوالات زبان در آزمون ارشد

چگونگی سوالات زبان در آزمون ارشد

 

نویسنده : محمد فریدن دانشجوی کارشناسی ارشد رشته بهداشت حرفه ای – دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

 

 دارای مدارک  FCE-CAE-TOEFLو سابقه تدریس انگلیسی در سطوح مختلف .

 

از آنجا که دوستانی که خود را برای آزمون کارشناسی ارشد رشته بهداشت حرفه ای دانشگاههای علوم پزشکی آماده می کنند سئوالات زیادی در مورد نحوه و چگونگی سئوالات زبان انگلیسی مطرح  نموده اند ، لذا بر آن شدم تا مختصری در مورد شکل کلی سؤالات درس زبان ارائه کنم.

 

 

شکل کلی سئوالات

 

سئوالات درس زبان آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی بصورت عمومی (البته در چند سال اخیر) و با تکیه بر دو اصل درک مطلب (Reading comprehension) و واژگان (Vocabulary) طرح می شود.تعداد این سئوالات بخصوص در چند سال اخیر متغیر بوده است ولی بطور کلی داوطلبان معمولا با 40 سئوال مواجه می شوند که نیمی از آنها (البته این نسبت نیز متغیر است) تستهای مربوطه به درک مطلب و نیم دیگر سئوالات مربوط به واژگان می باشند.

 

 

 

منابع مورد نیاز

 

همانطور که قبلا اشاره شد تستهای زبان به صورت عمومی و در سطح Upper intermediate وبالاتر طرح شده است. دبیرخانه شورای آموزش علوم پزشکی ‏‏‏بهداشتی و تخصصی چند کتاب را به عنوان منابع یا راهنما معرفی کرده است.(به دفترچه راهنما مراجعه کنید)در مورد اینکه کدام یک از این کتابها مفیدترند باید گفت که استفاده از هر یک از این منابع می تواند مفید و کارساز باشد اما به نظر می رسد مشکل اساسی برای داوطلبان نداشتن وقت کافی برای مطالعه این منابع باشد. لذا توصیه می کنیم ضمن مطالعه کلی این کتابها، مطالعه متون پایه پزشکی را هم مد نظر قرار دهید .

 

 

همچنین باید خاطر نشان کنیم که ویژگی بارزاین کتابها آموزش تکنیک وروشهای پاسخ به سئوالات درک مطلب است که گه گاه از مطالعه متون ارائه شده در این کتابها مفیدتر است. جهت آمادگی برای سئوالات واژگان (vocabulary) نیز دو کتاب Essential Words for the TOFEL” و504” واژه ضروری راتوصیه می کنیم. اما چند توصیه کلی :

 

-          سئوالات زبان را با پاسخ به تستهای بخش دوم (vocabulary  ) شروع کنید (برای صرف جویی دروقت)

 

 

-          قبل از خواندن متون سئوالات را به دقت بخوانید.

 

-          ابتدا متون کوتاهتررا برای پاسخ دادن انتخاب کنید.

 

-          سعی کنید متون را به صورت Skim reading (خواند سریع) قرائت کنید. این مسئله به شما در گرفتن مفهوم کلی متن کمک می کند. پس از آن می توانید متون را با دقت بیشتری مطالعه کنید و در حین خواندن به سئوالات پاسخ دهید. توجه کنید که سئوالات با توالی زمانی منظم و به صورت پشت سر هم طرح شده اند.

 

-          بطور کلی هر متن دارای 4 تا 6 سئوال می باشد که معمولا پا سخ  2 تا 3 تای این سئوالات به صورت مستقیم در متن وجود دارد .توجه کنید به:

 

1-The underlined this (the last paragraph)refers to……..

 

 

1- ضمیرthis که زیر آن خط کشیده شده به......................بر می گردد.(82ـ83)

 

 

    2-the expression “sync”in the first sentence probably means………..

 

2- عبارت syne در جمله اول متن احتمالا به معنی.....................می باشد.(82ـ83)

 

 

3-Many plants are likely to vanish mainly due to………….

 

 

3- احتمالا بسیاری از گونه های گیاهی به علت......................منقرض می شوند.(83ـ1382)

 

 

توجه کنید که در بسیاری از مواردنمی توان پاسخهارا عینا به شکلی که در متن ارائه شده پیدا کرد و ممکن است شکل کلی آن تغییر کند .و از عباراتی شبیه به عبارات اصلی استفاده شده باشد.

 

 

پاسخ تعدادی سئوالات درک مطلب به صورت غیر مستقیم در متن ارائه شده توجه کنید به مثالهایی از قبیل

 

 

 1-The text implies that………….

 

1- متن تلویحا اشاره دارد به....................(84ـ83)

 

2-It seems that the writer of this text……….

 

 

2- به نظر میرسد نویسنده این متن………(84-83)

 

 

3-The text mostly discusses……….

 

3- متن عمدتا در مورد..................به بحث وبررسی می پردازد(83-82)

 

 

و سایر مثالهای از این دست.

 

 

جهت پاسخ به این سئوالات باید متون را با توجه به جزئیات خواند در این حالت توجه به جمله اول متن بسیار حائز اهمیت است.

 

 

در پایان خاطر نشان می کنم که زمان بندی (Time management)  برای پاسخ به سئوالات زبان بسیار مهم است. کلید اصلی برای بالا بردن سرعت خواندن متون مطالعه متون مختلف و بخصوص متونی که بر مبنای اطلاعات عمومی هستند می باشد. در ضمن مرور تستهای سالهای قبل (بخصوص از سال 81 به بعد) را فراموش نکنید .

 

 

به امید موفقیت

 

 

Wish you luck!

/ 3 نظر / 15 بازدید
میثم

با تشکر اطلاعات خیلی خوبی در اختیار قرار دادین اگه ممکنه پاسخ سوالت زبان ارشد بیو شیمی89-88 تغذیه87-86 فیزیو تراپی88-87 و بهداشت محیط 89-88 رو برام بفرستین

گیتی

ممنون از سایت خوبتون و راهنماییتون در مورد سوالات ارشد زبان .

گیتی

سلام با اجازتون من چند تا سوال داشتم . واسه این که زبان رو خیلی خوب بزنم.غیر از منابعی که فرمودید دیگه چی بخونم؟ علوم بایه منظورتون همون ESMهست؟ آخه رشته ای که من میخوام شرکت کنم زبانش ضریب 3 داره و زبان خیلی مهمه. آیا تمام لغتهای داده شده تو کتابهای معرفی شده زبان سازمان سنجش رو حفظ باشم؟. ممنون میشم راهنماییم کنین.